Ojedinelú publikáciu o východnom susedovi Slovenska Ukrajine vydal v minulých dňoch univerzitný profesor Michal Roman z Prešova.
Kniha pre širokú čitateľskú verejnosť vyšla v prešovskej vydavateľskej spoločnosti NITECH s podporou troch slovenských firiem, ktoré spolupracujú s Ukrajinou.
Prof. M. Roman napísal doteraz devätnásť monografií. Dvadsiata je úplnou žánrovou novinkou v jeho literárnej produkcii, keďže Romanovým vedným odborom sú dejiny a teória ukrajinskej literatúry. V desiatich kapitolách v širokom zábere a verný podtitulu knihy "Základné fakty z dejín a súčasnosti" ponúka aj prehľad histórie od 9. storočia, keď vznikla Kyjevská Rus, po vznik samostatnej Ukrajiny v roku 1991, pohľad na vývoj politického systému krajiny. Záverečná kapitola je stručným náčrtom dejín slovensko-ukrajinských vzťahov.
Knihu písal tri roky a s láskou k Ukrajine. Aj preto je presvedčený, že sa táto krajina zbaví všetkých neduhov. Najťažšie bolo spracovať najnovšie obdobie, pretože napríklad v SR nie sú dostupné ani štatistiky, ani tlač či knihy v ukrajinčine. To, z čoho mohol vychádzať, dostal od známych a priateľov spoza východnej hranice SR. "Dal som si za úlohu vyvrátiť doterajšiu deformáciu, keď Slováci dostávali informácie o Ukrajine z Moskvy a ruskými očami," konštatoval.
Prvá verzia bola učebnou pomôckou poslucháčom ukrajinistiky Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Veľmi dobrý ohlas na ňu bol ďalším impulzom k podstatne širšiemu textu.Autor tvrdí, že prináša nové pohľady na vznik Kyjevskej Rusi, na vznik ukrajinského národa a ukrajinského jazyka, keďže sa za cárizmu a sovietskeho režimu tvrdilo, že štátotvorným národom Kyjevskej Rusi bol ruský národ. Túto teóriu silne podporoval Stalin. Roman vyzdvihol činnosť heťmana Ivana Mazepu, ktorý sa odklonil od Petra I., pripojil sa ku švédskemu kráľovi Karlovi XII. a chcel začiatkom 18. storočia vytvoriť samostatnú Ukrajinu, nezávislú od Ruska. Podrobne si všíma "neznáme" obdobie prvého hladomoru na Ukrajine v rokoch 1921-1922, počas ktorého zahynulo päť miliónov ľudí, ale tiež už viac objasnený druhý hladomor v rokoch 1933-1934, čo bola plánovaná genocída Ukrajincov Stalinom. Na margo negatívneho vzťahu Stalina k tomu národu Roman poznamenal, že nikde nenašiel čo len jeden pádny fakt, o tom, prečo tak Stalin konal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš