tejto prírodnej lokality budú v budúcnosti oddychovať na plastových lavičkách. Výmenu dreva za plast budú musieť akceptovať aj v prípade ostatných zariadení v Slovenskom raji. V týchto dňoch si už turisti a miestni chatári zvykajú na oddychovú lavičkovú súpravu so stolom na Čingove na dolnom parkovisku. Okrem toho sú plastovými tabuľami označené aj novosprístupnené cyklistické trasy.
"Všetky maloplošné chránené územia musia byť označené hraničnými stĺpmi. Zatiaľ používame drevené a každý rok minieme na tento účel vysokú sumu peňazí. Jeden drevený stĺp stojí tisíc korún a ročne ich objednávame minimálne dvadsať. Svoje pri ich ničení urobí počasie, ale hlavne zlodeji, ktorí ukradnuté stĺpy spália v pieckach. Ďalším problémom sú lavičky. Niektoré nám vydržia iba dve sezóny. Jednak ich zničí počasie, ale aj vandali," vysvetlil D. Bevilaqua, prečo má zaužívaný materiál drevo nahradiť plast. Zaujímavé v tomto prípade je, že drevené lavičky či stĺpiky natreté hnedou farbou sú na nerozoznanie od tých pôvodných. Cenovo je však táto malá revolúcia v Slovenskom raji na prvý pohľad drahá záležitosť. Iba spomínaná oddychová súprava dve lavičky plus stôl stojí približne 9 tisíc korún. "Plast je oveľa trvácnejší materiál. Výrobca zaručuje životnosť 50 rokov. Okrem toho je to materiál, ktorý sa dá recyklovať šesťkrát," popísal výhody súvisiace so zmenou D. Bevilaqua.
Riaditeľ NPSR priznáva, že nie všetci jeho spolupracovníci sú tejto myšlienke naklonení. "Argumentujú tým, že ide o cudzí prvok v prírodnej lokalite. V Slovenskom raji však máme niektoré zariadenia zo železa a betónu. To nie je cudzí materiál? Chceme poznať aj názor turistov a chatárov, preto ich oslovíme formou ankety," vysvetlil D. Bevilaqua. V budúcnosti plánuje NPSR vyskúšať plastový materiál aj v prípade lávok. Do úvahy pripadá Železná a Partizánska lávka. "Musíme ich však otestovať v zimnom období, napríklad, či tento materiál nie je klzký, keď naň napadne sneh a zľadovatie" upresnil D. Bevilaqua. O plastových lavičkách sa rozmýšľa aj v prípade autobusovej zastávky na Čingove.
Na to, aby lokality Slovenského raja osadili platovými doplnkami sú potrebné peniaze. Oddychovú lavičkovú súpravu, ktorý sa nachádza na malom parkovisku zaplatila obec Spišské Tomášovce, plastové označenia na cyklotrasách boli zase hradené z grantových zdrojov. Podľa D. Bevilaquu má celý projekt aj výchovný charakter. "Turisti zanechajú v Slovenskom raji veľa odpadov. Väčšina z nich sú práve plastové fľaše. Ak ich budú odhadzovať do kontajnerov pomôžu aj sebe budú si môcť sadnúť na hygienickú a trvalú lavičku. Firma, ktorá vyrába spomínané lavičky zhodnocuje práve druhotné suroviny," vysvetlil D. Bevilaqua.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš