s nezamestnanými. Presnejšie raz za 14 dní, pričom za nimi dochádzajú na kontaktné miesta aj na vidiek.
Zaujímalo nás preto, ako sa im podarilo zorganizovať tieto výjazdy, prípadne aké skúsenosti zaznamenali. Oslovili sme vedúceho poradensko-právneho oddelenia na OÚP Klemeta Timka. "Podarilo sa nám uzatvoriť dohody so samosprávami v súvislosti s priestormi na kontaktné miesta a zorganizovali sme to tak, že výjazdy robíme každý piatok podľa harmonogramu. Môžem potvrdiť, že máme dobrú spoluprácu asi s 90 percentami obcí." Dodal, že v záujme šetrenia výdavkov vycestujú naraz niekoľkí pracovníci, pričom si vyberú susediace obce. Rozpočet úradu totiž s takýmito výdavkami nerátal, a tak sú nútení hľadať úsporné riešenia. Podľa slov Timka, odrazilo sa to v zvýšených výdavkoch na pohonné hmoty. Na otázku, s akými problémami sa doteraz stretli, alebo ako prijímajú klienti OÚP túto službu, reagoval. "Rôzne, to by som nerád rozoberal, ale zatiaľ sme mali problémy len s Rómami. Tí neocenili, že prichádzame za nimi, radšej by prišli do mesta."
Opýtali sme sa tiež, ako sa im podarilo uviesť do praxe malé obecné služby, teda povinnosť poberateľov sociálnych dávok odpracovať určitý počet hodín vo verejnom záujme pre mestá a obce. "Po rozpačitých začiatkoch systém funguje. S každou obcou sme uzavreli dohodu o spolupráci, pričom každý občan v hmotnej núdzi by mal pre obec mesačne odpracovať20 hodín. My im refundujeme úrazovú poistku, ktorú uzatvárame s komerčnými poisťovňami. Zatiaľ sa nedá efekt zodpovedne hodnotiť, ale pokiaľ viem, niektorí starostovia majú zábrany zamestnávať práve tých, ktorým bol tento nástroj adresovaný, teda dlhodobo nezamestnaných."
Pre porovnanie sme oslovili jednu zo samospráv, kde je početná rómska komunita a opýtali sme sa na skúsenosti v obci Svinia. Podľa slov starostky Agnesy Uličnej, v obci evidujú 230 nezamestnaných a z nich je väčšina Rómov. S uplatnením malých obecných služieb však nemajú žiadny problém a ani Rómovia sa im nebránia. Stanovený počet hodín vždy odpracujú a ak nemôžu, prídu sa na obecný úrad ospravedlniť a pracujú v náhradnom termíne. "Z celkového počtu sme vytvorili tri skupiny, nepracujú všetci naraz. Budú sa striedať po troch mesiacoch." Keď sme sa opýtali, aké práce vykonávajú, dozvedeli sme sa, že v súčasnosti ide o kosenie trávnatých plôch v obci, upratovanie, úpravu cintorína, či práce pri oplotení základnej školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš