múzeu v Prešove. Zbierku vyše 300 exponátov z vlastných fondov prešovského múzea i Slovenského technického múzea v Košiciach tvoria veduty, teda obrazy mesta alebo portréty stredovekej architektoniky v maliarstve, kresbe a grafike, ďalej fotografie a pohľadnice z Prešova.
"Najstaršia veduta Prešova je z roku 1662, ktorú vytvoril prešovský hvezdár a matematik Izrael Hiebner v knihe Janus Bifrons od richtára Prešova Jána Webera. Zachytáva panorámu vtedajšieho Prešova," uviedla pre náš denník autorka výstavy Mária Kyseľová.
"O šesť rokov neskôr bol vydaný nový Weberov spis s vedutou Prešova od kremnického rytca Christiana Hermanna Rotha. Najznámejšie boli panoramatické veduty, od polovice 17. storočia, až do 18. storočia prevládali výjavy stavovských povstaní v našom meste. Nakoniec sú to veduty na mapách. Zatiaľ vieme o dvoch, od jezuitského kartografa Caspara Gaspara na mape Prešova z roku 1768 a na mape Šarišskej župy okolo roku 1830. Gaspar vytvoril mapu Cemjaty, ako mestskej časti Prešova, na ktorej boli len dva domy a on ich zakreslil."
Začiatkom 19. storočia boli populárne veduty interiérov, námestí, parkov a dvorov, neskôr doplnená figurálnou stafážou, teda v popredí s osobami, ktoré sa pozerajú na zobrazované miesto. Boli populárne až do začiatku 20. storočia. V druhej polovici 19. storočia nastal rozvoj fotografie.
"V roku 1863 vznikol v Prešove prvý provizórny fotoateliér Karola Divalda staršieho, ktorý na rozdiel od iných fotil nielen portréty, ale aj prírodu. Založil aj prvú svetlotlačiareň v Uhorsku, v roku 1878. So stopercentnou istotou môžeme povedať, že jeho syn Ľudovít Divald vydával na princípe svetlotlače prvé pohľadnice na Slovensku."
Expozícia obsahuje výber jeho pohľadnicovej tvorby z rokov 1897 až 1920, keď boli po 1. svetovej vojne divaldovské podniky predané novým majiteľom. Výstavu dopĺňa pôvodný fotoaparát Divaldovcov, aj ukážky fotoaparátov z 1. polovice 20. storočia. Návštevníci si môžu prezrieť tiež uličné tabule Prešova, s maďarským textom, do roku 1918.
"Máme aj pomôcku pre ľudí, slovenské preklady názvov vtedajších prešovských ulíc."
Zjednocujúcim prvkom je prvý erb Prešova, ktorý dotvára každý panel. Výstava potrvá do 15. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš