Pavlík majú naopak hlavu v smútku. Problémy im spôsobuje kotolňa na tuhé palivo, ktorej prevádzku v máji tohto roka zakázal Inšpektorát práce v Košiciach. Technológia, ktorá zabezpečovala vykurovanie školy od šesťdesiatych rokov doslúžila. Na to, aby sa počas zimných mesiacov v helcmanovskej škole, ktorú navštevuje 178 detí mohlo kúriť, treba 3 milióny korún. A tu nastáva prozaický slovenský problém odkiaľ vziať peniaze ?
"Už pri delimitácii majetku sme upozorňovali na dosluhujúcu kotolňu. Obec je plynofikovaná, preto sme navrhli, aby sa aj vykurovanie v škole prerobilo na plynové. Vlani v decembri sme žiadali Ministerstvo životného prostredia SR o peňažnú pomoc v rámci programu Zmena palivovej základne zdrojov energie. Nikto nám však dodnes neodpovedal. V marci sme zase žiadali Okresný úrad v Gelnici o pridelenie peňazí na kapitálové výdavky. Obec tento stav nezapríčinila a okrem toho na opravu nemáme peniaze," vysvetlil starosta obce Ing. Tibor Theis. Okresný úrad sa v tomto prípade riadil metodickým pokynom Ministerstva školstva SR, a to vytvoriť zoznam havarijných situácii v okrese. Spomínané zoznamy na obstarávanie nových stavieb v rámci celého Slovenska v konečnom štádiu vyhodnotí rezortné ministerstvo a vyberie konkrétne školy. Následne na vybrané stavby vyčlení peniaze Ministerstvo financií SR. Gelnický okresný úrad na prvé miesto jednoznačne zaradil kotolňu v Základnej škole v Helcmanovciach. Podobný názor na situáciu mal aj Krajský úrad v Košiciach. Obecný úrad spolu s vedením školy sa teda sčasti upokojili. Čas však plynul a nič sa nedialo. "Sme si vedomí, že výstavba novej kotolne nie je záležitosťou niekoľkých dní. Preto sme niekoľkokrát telefonovali na ministerstvo školstva, ako vyriešia náš problém. V júni, keď sa vlastne už blížil koniec školského roka, sme ich písomne vyzvali, aby nám konečne dali odpoveď. V prípade nepridelenia peňazí bude totiž počas vykurovacieho obdobia ohrozený chod školy," dodal T. Theis.
Ich nepokoj spôsobený ministerskou pasivitou znásobilo ďalší fakt. "Podarilo sa nám neoficiálne zistiť, že ministerstvo nás už vôbec nezaradilo do zoznamu havarijných situácii. Naopak, uprednostnilo pred nami iné štyri školy z okresu," vysvetlil T. Theis. Kvôli týmto zisteniam riaditeľ helcmanovskej školy J. Pavlík včera osobne navštívil ministerstvo s cieľom zistiť, čo sa na najvyšších miestach deje a prečo im dali takpovediac košom.
Naše noviny oslovili aj pracovníka ministerstva školstva, ktorý má na starosti spomínaný problém. "Ešte nič nie je rozhodnuté. Práve pracujem na tomto zozname. Je pravda, že niečo už išlo na ministerstvo financií, nie je však vylúčené, že do zoznamu sa dostanú aj Helcmanovce. Je predčasné robiť akékoľvek závery," povedal nám spomínaný ministerský pracovník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš