združenia a Slovenský poľovnícky zväz. Podmienkou pre uznanie nových poľovných revírov bolo doteraz 500 hektárov vo vlastníctve žiadateľa, návrh je na 1 000 ha.
„Podľa súčasne platnej legislatívy je ťažké vytvoriť pre danú zver revír. Bude to veľký problém dať dokopy 1 000 hektárov súvislej plochy. Vnímam túto zmenu ako blokáciu na vytváranie nových poľovných revírov," uviedol pre Korzár vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva Krajského úradu v Prešove a člen poľovníckeho združenia Jozef Kulan. Výška náhrady za postúpenie výkonu práva poľovníctva by mala byť dohodou. „Teraz je cena určená zákonom podľa druhu zveriny a bonity poľovného revíru, v priemere 10 korún za hektár na rok. Podľa novely by sa mala cena stanovovať voľne a mal by ju regulovať trh."
Ďalšie nóvum je vo vzťahu k vlastníkom poľovných revírov. Každý uzatváral samostatnú zmluvu s poľovníckymi združeniami, pričom jeden revír má niekoľko vlastníkov. V budúcnosti by sa to malo ošetriť jednou spoločnou zmluvou. O využití práva poľovníctva by mali rozhodovať vlastníci podľa svojho podielu. Novela vylučuje z výkonu práva poľovníctva fyzické alebo právnické osoby s výnimkou tých, ktoré vykonávajú na nadpolovičnej výmere poľovného revíru poľnohospodársku a lesnícku činnosť, prípadne tvoria poľovnícke združenie.
Návrh upravuje aj postup pri zmene vlastníka poľovných pozemkov. „Napríklad v Humennom nastali právne problémy po tom, čo urbariát prenajal pozemky istej poľovníckej spoločnosti na 10 rokov. Vlastníctva sa však dožadovali aj Štátne lesy, ktoré vyhrali aj súd. Naďalej však platia zmluvy s pôvodnými vlastníkmi a Štátne lesy sa tam nemôžu dostať. Novela zákona by znamenala právnu čistotu pri zmene vlastníctva," približuje J. Kulan. S tým súvisí zmena platnosti zmlúv. „Bude jedna zmluva pre všetkých vlastníkov, pevne stanovená na 10 poľovníckych sezón, ktorú schváli obvodný lesný úrad."
Novela by mala zaviesť povinnosť koordinácie veľkoplošného poľovného hospodárenia. „Sme jediný kraj, ktorý to už tri roky praktizuje," konštatuje.
Návrh novely tiež rozširuje zákaz lovu, napríklad používaním helikoptér, noktovízorov, infrazameriavačov a prehrávaním hlasových prejavov zveri. Zavádza dozor v poľovníctve obvodnými a vyššími lesnými úradmi. Zvyšuje disciplinárny postih poľovníkov z 3 000 na 20 000 korún, „napríklad za usporiadanie poľovačky mimo schváleného harmonogramu". Návrh zvyšuje aj pokuty v poľovníctve z 3 000, až do 300 000 korún, ak „správca zanedbá starostlivosť o zver v čase núdze a podobne. Bol by som za nižší postih, do 100 000 korún. Tých 300 tisíc je príliš tvrdý postih zrazu pre poľovnícke združenia".
Kulan tvrdí, že bude zaujímavé sledovať, ako si orgány štátnej správy poradia so zabezpečením tzv. výkonu práva poľovníctva obvodným lesným úradom: „Chýba zjednodušenie právneho procesu pri tvorbe poľovných revírov. Stačilo by, keby novela obsahovala možnosť aplikácie určitých procesných úkonov verejnou vyhláškou." Na parlament sa však už obrátil s petíciou Slovenský poľovnícky zväz. Žiada parlament, aby zamietol návrh novely zákona. Odôvodňuje to tým, že uvedený návrh, zavádzajúci voľnú tvorbu cien, t. j. dražby či kupčenie pri prenájme poľovných revírov, likviduje viac než 80-ročnou históriou organizovaného poľovníctva na Slovensku, princípy starostlivosti o prírodu a v nej žijúcu zver, ktorá je podľa Ústavy SR prírodným bohatstvom, a teda vlastníctvom všetkých občanov Slovenska. „Ponúkame a podporujeme dopracovanie, prerokovanie a schválenie nového uceleného zákona o poľovníctve, plne rešpektujúceho predovšetkým potreby prírody a zveri, zohľadňujúceho všetky skutočné záväzky a povinnosti Slovenskej republiky vyplývajúce z jej budúceho členstva v Európskej únii a z medzinárodných dohovorov a najmä využívajúceho najlepšie poznatky a skúsenosti z legislatívy iných poľovnícky vyspelých krajín," dodáva zástupca petície Marián Lipka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš