pre niektorú z mimovládnych organizácií. Uvažuje sa, že po daňovej reforme táto možnosť zanikne. MVO ju považujú za dobrý inštitút, trvajú na jej zachovaní a pripravili aj návrh zmien do pripravovaného zákonu o daniach z príjmov. Túto iniciatívu podporilo vyše 130 organizácií tretieho sektora na Slovensku.
"V roku 1999 sa Grémium tretieho sektora rozhodlo predložiť ministerstvu financií návrh nového zákona o využití 1 percenta z dane, ktorý mimovládne organizácie prebrali od maďarských partnerov, kde takýto zákon funguje od roku 1996," uviedla riaditeľka Slovenskej akademickej a informačnej agentúry (SAIA) v Prešove Juliana Hajduková (na obr.). Upresnila, že Maďarsku funguje momentálne model 1 plus 1 percento, pričom jedno ide pre MVO, druhé pre cirkvi. "Štát získal vysoký rating po prijatí spomínaného zákona," pokračovala J. Hajduková odvolávajúc sa na hodnotiacu správu Európskej komisie, aj na fakt, že po Slovensku zaviedli "jedno percento" aj Česko, Poľsko a Litva.
Ako poznamenala, štát mal tri roky na prípravu zákona. Ten nadobudol účinnosť v roku 2002. "Mimovládne organizácie mali mesiac na registráciu, ale zvládli to."
Dnes sú známe čísla z roku 2002. "Daňové riaditeľstvo SR zverejnilo zoznam 3 925 prijímateľov, ale o registráciu sa uchádzalo 4 035 subjektov. Najnižšou čiastkou, ktorú subjekt získal bola suma 28,- Sk, pričom viac ako 300 subjektov nezískalo ani 1.042 Sk, čo boli primerané náklady na registráciu u notára. Hranicu stotisíc korún však prekročilo iba 160 subjektov, z toho len štyri získali viac ako milión korún. V roku 2002 získali oprávnení prijímatelia celkovo 101 882 272 korún," informovala šéfka SAIA. Najviac prostriedkov - polovicu - získali, podľa očakávania, subjekty so sídlom v Bratislavskom kraji (976 subjektov). Prešovský kraj (484) získal sedem percent z celkovej sumy, čo predstavuje vyše 7,5 milióna.
Zástupcovia tretieho sektoru považujú zavedenie inštitútu jedného percenta takzvanej asignačnej dane, napriek čiastkovým problém, za pozitívum, ktoré si chcú udržať. Navrhujú zmeny v troch oblastiach. "Navrhujeme, aby bolo zachovaná daňová motivácia k darcovstvu, aby boli cirkvi a mimovládne organizácie oslobodené od dane z príjmov a aby sa zjednodušil mechanizmus poukazovanie percenta zo zaplatenej dane," konštatoval Peter Németh z Grémia tretieho sektora. Ako zdôraznil, asignácia jedného percenta dane nie je darcovstvom. V súčasnosti je možné odpočítať si na daniach desať percent z daru pre verejnoprospešné účely, MVO navrhujú, aby to bolo 50 percent. Uvedenými podnetmi sa síce zaoberala Rada vlády pre mimovládne organizácie, ktorej šéfuje vicepremiér Pál Csáky, ale viac informácií sa zástupcovia tretieho sektora z vlády zatiaľ nedozvedeli. "Ministerstvo financií nereaguje na podnety mimovládnych organizácií," povzdychla si J. Hajduková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš