dreveným podkladom bez základnej informácie o trase, nie sú len kleptomanské chúťky turistov.
"Pochopiteľne, smerovníky turisti z času na čas kradnú, berú to ako atraktívny suvenír z dovolenky. Nie je to však hlavný dôvod, prečo na chodníkoch chýbajú," upresnil vedúci strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu Dominik Michalík. Podľa jeho slov vždy po skončení letnej sezóny mnohé z tabulí putovali do skladu Tatranskej horskej služby (THS) na prezimovanie, alebo na údržbu. Pred tohtoročnou letnou sezónou sa však na svoje miesta v teréne nevrátili. Po tom, ako horskí záchranári prešli pod rezort vnútra, sa bývalá THS musela majetkovo vysporiadať so Štátnymi lesmi TANAPu, pod krídla ktorých dovtedy patrila.
"Záchranný materiál pri delimitácii zostal záchranárom a zvyšok sa mal vrátiť bývalej zriaďovateľskej organizácii. Orientačné tabule nie sú materiálom, bezprostredne potrebným na záchranu, napriek tomu si ich však Horská záchranná služba nechala. Písomne sme ich požiadali o vrátenie, podarilo sa však dostať z nich naspäť iba 13. Podstatne lepšia situácia bola v oravskej časti TANAPu, tam nám vrátili všetky tabule, asi 200," povedal D. Michalík.
Iný názor na problém má riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga. "Tabule nemohli byť predmetom delimitácie, to by najskôr museli oficiálne byť v majetku vtedajšej THS. Pred koncom roka si z budovy, v ktorej sídlila THS, prišli Štátne lesy vziať veci, ale neviem presne, čo všetko to bolo. Nebol som vtedy náčelníkom a zápis som nevidel. Všetky tabule, ktoré sme pri nedávnej inventarizácii majetku našli, sme Štátnym lesom odovzdali," upresnil Jozef Janiga. Podľa jeho slov sú mnohé z tabulí aj na vysokohorských chatách, kde zvykli prečkať čas sezónnych uzáverov.
Podľa znalcov miestnych pomerov muselo v sklade bývalej THS zostať minimálne "za pol avie" orientačných smerovníkov. Reálne však chýbajú a Štátne lesy TANAPu, ktorých náplňou je aj starostlivosť o turistické chodníky, budú musieť opäť zafinancovať ich výrobu.
Od roku 1995 do roku 2002 dali Štátne lesy TANAPu vyrobiť spolu 1352 kusov smerových tabulí. V teréne na turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách ich momentálne chýba okolo 50. Výroba jednej vyjde približne na 500 korún. "Samozrejme, dali sme ich vyrobiť. Dúfam, že do dvoch rokov bude všetko v poriadku, aby sme sa už turistickej verejnosti nemuseli ospravedlňovať," uzavrel Dominik Michalík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš