o strechu nad hlavou. Vďaka vytrvalému dažďu si museli strechu paneláka prikryť celtovými plachtami. Tie im v počte 51 kusov nezištne poskytol Vojenský útvar v Kežmarku.
Aj vďaka celtám nemuseli mať obyvatelia horného poschodia porozkladané na dlážke všetky nádoby, ktoré doma našli. Podľa slov predsedníčky Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) v Starej Ľubovni Márie Ždyňákovej celý dom bol až do včerajšieho rána bez elektriny, nájomníci a majitelia bytov z vchodu, kde došlo k požiaru bytu nemohli používať ani plyn. "Škody sme vyčíslili na päť a pol milióna korún. Z toho tri a pol milióna sú škody na streche a na spoločných priestoroch, dva milióny sú škody v bytoch. Bytovku máme poistenú, takže poisťovne by nám mali všetko uhradiť. Našťastie, nedošlo k poškodeniu konštrukcie domu, výraznejšie škody sú len v bytoch na horných poschodiach. Sme radi, že oheň sa nedostal do ďalších bytov. Škoda, že bol požiar nahlásený neskoro. Mohli sme strechu zachrániť," informovala nás predsedníčka družstva. Ako dodala, dve firmy už začali s výstavbou novej strechy. Hotová by mala byť zhruba za tri týždne.
Tú starú nájomníci a majitelia bytov ešte stále splácajú. M. Ždyňáková konštatovala, že položka fondu opráv by sa nemala kvôli požiaru zvyšovať. "Nájomníci teraz platia 450 korún mesačne za strechu. Ďalšie zvyšovanie by už asi nezvládli, ale nebude to ani potrebné," dodala predsedníčka.
Príčiny požiaru, ktorý vypukol v jednom z bytov na piatom poschodí v piatok okolo jednej hodiny ráno, sa stále vyšetrujú. Kriminálno-expertízny ústav v Košicich ešte nestanovil presnú príčinu požiaru. V byte na piatom poschodí zhorela dôchodkyňa. Neoficiálne sa hovorí, že došlo k skratu v elektroinštalácii jej bytu.
Obyvatelia bytovky veľmi ostro kritizovali zásah staroľubovnianskych hasičov. Podľa niektorých bol ich postup chaotický. Niektorí tvrdili, že hasiči prišli rozsiahly požiar hasiť bez vody a techniky. Podľa šéfa Okresného riaditeľstva Hasičského záchranného zboru v Starej Ľubovni Jána Fröhlicha jeho muži robili, čo mohli. "Nie je pravdou, že sme prišli bez vody. Pokiaľ ide o chaotické presúvanie plošiny, museli sme z okna vedľa horiaceho domu ratovať ľudí. Nemohli sa pre hustý dym dostať von z bytu. Preto sa možno niekomu zdalo, že chodíme z miesta na miesto, ale nebolo to preto, že by sme v tom nemali systém," vysvetlil riaditeľ a zároveň podotkol, že kritika médií i občanov je neoprávnená.
Faktom však je, že staroľubovnianski hasiči dostali z nového centrálneho čísla 112 o požiari nepresné informácie. Pre náš denník to priznal aj veliteľ zásahu. Konštatoval, že pôvodná správa hovorila o tom, že horí byt a na druhom či treťom poschodí a nie na piatom. Preto sa hasiči vybrali na výjazd bez potrebnej techniky, po ktorú sa museli dodatočne vracať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš