"postihnutých" domov.
Našu redakciu kontaktovali nespokojní majitelia a nájomníci z bytového domu Lúč na sídlisku Juh III. Tvrdia, že správca domu Okresné stavebné bytové družstvo (OSBD) Poprad im napriek ich nesúhlasu účtuje takmer sedemsto korún v položke tvorba fondu opráv. Ide o prostriedky určené na opravu havarijného stavu domu, ktorý zapríčinili práve atikové panely. "V novembri minulého roka sme mali schôdzu nájomníkov. OSBD nás informovalo o tom, že náš dom potrebuje opravu. Nepredostreli nám však konkrétny rozpočet opravy, nepovedal, kto ju bude robiť a koľko to bude stáť. Na schôdzi sa nájomníci uzniesli, že navýšenie fondu opráv nie je potrebné. OSBD nám však napriek nášmu nesúhlasu vo výmere stanovilo poplatok vo výške 670 korún a to bez nášho vedomia. Na výmere navyše chýba riaditeľov podpis. Dostali sme len papier s pečiatkou a bez podpisu," konštatuje jedna z nájomníčok bloku Monika Csíková.
Ako sme sa od M. Csíkovej ďalej dozvedeli, členská samospráva navyšovanie neschválilo aj vďaka tomu, že má vo fonde opráv naakumulovaných približne 180 tisíc korún a to z nájmu nebytových priestorov v prízemí bytovky. "Neviem prečo máme toľko platiť, keď vo fonde máme peniaze?" pýta sa nájomníčka.
Otázku, prečo majú za chyby niekoho iné platiť nájomníci a majitelia bytov kladie aj ďalší z obyvateľov domu Vladislav Vaľko. Podľa neho je nemysliteľné, aby družstvo bralo od členov peniaze navyše bez vysvetlenia a schválenia. "Keď nemali rozpočet, ako zistili, že máme platiť práve toľko? Kde tie peniaze idú, ako je to v právnom štáte vôbec možné, že niekto rozhodne o vás bez vás?" kladie otázku V. Vaľko. Podľa našich informácií zvýšené odvody do fondu platí iba jeden nájomník zo šestnástich. Ostatní neplatia. Ani to však družstvo neodradilo "Mne napríklad strhli sumu z preplatku," posťažovala sa nám M. Csíková. Podľa našich informácií v inom bytovom dome nájomníci nelenili a na OSBD podali žalobu. O podobnom kroku uvažujú aj obyvatelia Lúču.
Technický námestník Okresného stavebného bytového družstva Poprad Ing. Štefan Péter pre náš denník konštatoval, že navýšenie je opodstatnené. "Na dome vznikla havarijná situácia. Zo stavebného zákona nám vyplýva takýto stav, čo najskôr odstrániť. Povinnosti vlastníka stavby starať sa o stavbu a zabezpečovať jej riadnu údržbu sú uložené stavebným zákonom jednak v záujme udržiavania stavebného fondu z hľadiska jeho životnosti, a jednak vo verejnom záujme, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia ľudí. Zákon stojí nad stanovami družstva. Každý člen družstva by mal zákon rešpektovať. Okrem iného sa v ňom hovorí, že vlastník sa má riadne o objekt starať a keď sú tam problémy, ktoré ohrozujú bezpečnosť osôb a majetku je potrebné ho odstrániť," konštatoval pre náš denník riaditeľ.
Stav bytovky podľa Š. Pétera posudzovali v podstate tri nezávislé inštitúcie. Technický skúšobný ústav, pobočka Prešov a pobočka Tatranská Štrba. O problematiku sa zaujímal aj Výskumno-vývojový ústav pozemných stavieb Bratislava v spolupráci s Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja. "Všetci títo ľudia boli priamo na mieste a o ich nezávislosti či odbornosti nemožno pochybovať," dodal námestník.
Pokiaľ ide o neoprávnené účtovanie do fondu opráv Š. Péter podotkol, že obyvateľov chápe. "Ľudia za tento stav nemôžu. My to rešpektujeme. Snažili sme sa nezavinenie použiť na to, aby sme pre nich získali prostriedky. Dopracovali sme sa k tomu, že štát si tento problém osvojil a je ochotný sa na ňom finančne spolupodieľať. Na svete je smernica ktorá určuje pravidlá na poskytnutie dotácii na odstránenie systémových porúch bytových domov," uviedol technický námestník.
Predpokladané náklady na opravu poruchy atikových panelov v bloku Lúč predstavujú 21 tisíc korún na jeden byt. Štát je vďaka smernici Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja ochotný uhradiť 50 percent nákladov na opravu. Podľa Š. Pétera OSBD už pred časom dalo opraviť šesť domov a na základe zmluvy boli štátom poskytnuté dotácie na financovanie odstránenia systémových vád. Finančné prostriedky získané formou dotácií sú určené pre konkrétny bytový dom a tie správca spätne poskytne užívateľom bytov na fond opráv domu. Užívatelia bytov by sa však mali "skladať" na plnú sumu.
Správca nemôže začať s opravami, kým neobdrží právoplatné stavebné povolenie. Jeho vydanie je podmienené súhlasom vlastníkov bytov. V prípade, že sa vlastníci rozhodnú neposkytnúť súhlas, správca sa obráti na súd. "Máme pripravené podklady na to, aby sme podali podanie," informoval nás námestník. Ako dodal na záver, úprava tvorby fondu opráv stále platí. Každý užívateľ, či vlastník by mal preto platiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš