Korzár logo Korzár Spiš

Na novom celotelovom dezitometri je možné odhaliť osteoporózu za niekoľko minút

Prešov - Na Slovensku trpí závažnou civilizačnou chorobou pohybového aparátu, ktorou je osteoporóza, okolo 400-tisíc ľudí, čo je asi 8 percent

populácie. Zhruba 6-tisíc ľudí ročne utrpí zlomeninu krčka stehennej kosti, pri ktorom je riziko úmrtia u žien porovnateľné s rizikom v dôsledku rakoviny prsníka.

Keďže percento chorých stále stúpa, podľa lekárov je tu predpoklad, že o 10 rokov ich bude dvojnásobok, čo značne ovplyvňuje súčasný pohodlný životný štýl. Fyzická aktivita je totiž najlepšou prevenciou, keďže kostná hmota narastá zhruba do tridsiatky. Po dosiahnutí vrcholu je potom nárast hmoty menší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osteoporózu ovplyvňujú rôzne choroby žliaz s vnútornou sekréciou, zápaly, skorý nástup menopauzy, menštruačné poruchy, cukrovka a mnohé ďalšie. Človek často aj niekoľko rokov netuší, že osteoporóza prepukla. Až do chvíle, kým sa neobjavia bolesti pri chôdzi, stúpaní po schodoch, ale aj pri dlhšom sedení, alebo zlomeniny. Kosti sa totiž pod jej vplyvom stávajú krehkými, pórovitými, so sklonom k zlomeninám.

SkryťVypnúť reklamu

Svetové štatistiky uvádzajú, že na ostoeporózu trpí jedna z troch žien nad 50 rokov a jeden zo šiestich mužov, ale v súčasnosti nie je výnimkou ani nižší vek. Hoci zriedkavo, objavuje sa aj u detí, čo ovplyvňuje genetická danosť.

Nie je žiadnym tajomstvom, že liečba je spravidla dlhodobá a veľmi nákladná, ale v Prešovskom kraji až donedávna chýbal kvalitný diagnostický prístroj. Ten je teraz k dispozícii v Odbornom liečebnom ústave Oáza, Mineral-Slovakia, s.r.o. na Ulici Marka Čulena 22 v Prešove. Ide o celotelový dezitometer, Osteocore II od renomovaného francúzskeho výrobcu, na meranie hustoty kostí a vyhodnocovanie osteoporózy. Vyšetrenie na ňom trvá len 10 minút a vyškolený personál jeho prostredníctvom môže analyzovať presné parametre pre stanovenie diagnózy, vrátane naskenovanej farebnej obrazovej prílohy, čo môže byť pre lekára pomôckou pri sledovaní vývoja liečby.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme sa od riaditeľa spomínaného zariadenia Stanislava Šárossyho dozvedeli," toto pracovisko je k dispozícii pre pacientov zo všetkých zdravotných poisťovní a okresov v Prešovskom kraji a sčasti aj v Košickom kraji. Po dohode s lekármi sme zatiaľ zaviedli režim, že v pondelok prijmeme pacientov z Popradu, Kežmarku a zo Starej Ľubovne. V utorok z Vranova nad Topľou, zo Svidníka a Stropkova, v stredu z Humenného, zo Sniny a z Medzilaboriec, vo štvrtok z Bardejova, Levoče a Trebišova, v piatok z Prešova a zo Sabinova. Prešovčania majú istú výhodu v tom, že na vyšetrenie môžu prísť ktorýkoľvek deň v týždni."

Faktom tiež je, že vyšetrenie hustoty kostí môže v rámci prevencie mnohokrát predísť prepuknutiu choroby. Naviac, nezaťažuje pacientov, ani personál vedľajšími účinkami zo žiarenia, ako je to pri počítačovej tomografii.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme sa zaujímali, či si pacient musí za toto vyšetrenie doplácať a koľko pacientov sú schopní denne vyšetriť, odpovedal, že zatiaľ ide zhruba o 30 ľudí denne. Čo sa týka doplácania, ide o klasický 20-korunový poplatok a budúcnosť závisí aj od zmluvného vzťahu so zdravotnými poisťovňami. Zatiaľ je ich postoj pozitívny, v prípade, že sa zmení, bude musieť pacient, podobne ako inde vo svete, priplácať.

"Celotelový dezitometer je prínosom pre pacientov aj lekárov pre presnosť údajov a od toho sa odvíja aj ekonomika. Presnejšia diagnostika totiž šetrí aj náklady na drahé lieky, ktoré, ako sa po prvých skúsenostiach ukázalo, neboli vždy nevyhnutné. Vyšetrenie je však len prvým krokom, lekár potom musí určiť typ osteoporózy a primárnu príčinu, ktorá ju spôsobila. Až potom môže uvažovať o vhodnej liečbe," povedal nám v tej súvislosti primár ortopedického oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove MUDr. Ján Kľoc.

V tej súvislosti nás zaujímalo, či je dezitometer schopný odhaliť aj nádorové ochorenia kostí. Podľa skúseností primára Kľoca, rakovinové nádory sa mnohokrát objavujú pod rúškom osteoporózy. Dezitometer vie odhaliť jemné zmeny, najmä na chrbtici, ktoré sú inak ťažko identifikovateľné pri klasickom vyšetrení.

Pri diagnostike je v centre pozornosti predovšetkým človek-pacient, pravdou však je, že jeho osud, či dlhodobý proces liečenia, často závisí od ochoty spolupracovať s lekárom. Opýtali sme sa preto, či sa v jeho praxi v poslednom čase vyskytol pacient, ktorého liečenie si vyžiadalo mimoriadny prístup. Po chvíli váhania sa rozhovoril:

"Jedného dňa nám priviezli na oddelenie asi tridsaťročnú mamičku. Ležiacu. Nebola schopná pohybu a nevedelo sa prísť na to, čo spôsobilo paralýzu. Zdalo sa, že jej kvalita života sa už nedá zmeniť. Mala mnohopočetné zlomeniny panvy, končatín, stavcov. Urobili sme vyšetrenia hustoty kostí, laboratórne vyšetrenia a s prekvapením sme zistili, že ide o veľmi ťažkú osteoporózu, ako dôsledok choroby tráviaceho traktu."

Nasadili jej teda intenzívnu liečbu a pacientka, inak mama dvoch detí, sa po niekoľkých mesiacoch opäť postavila na nohy. V súčasnosti má parametre takmer v norme, ale raz za mesiac sa podrobuje kontrole. Mimochodom, bola jednou z prvých pacientiek, ktorú v Oáze vyšetrili na novom celotelovom dezitometri.

"Kvalita života pani Mihalíkovej z okresu Vranov nad Topľou sa úplne zmenila, môže sa opäť starať o rodinu. To je prípad, na ktorý človek ťažko zabudne."

Naznačil nám tiež, že špecialisti očakávajú práve od praktických lekárov, prípadne gynekológov, že u svojich pacientov poznajúc ich choroby, budú akýmsi prvým "sitom", po ktorom by malo nasledovať preventívne vyšetrenie. Stabilizácia v ranom štádiu je totiž vždy príjemnejšia a lacnejšia, ako dlhodobá a nákladná liečba choroby.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 256
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 329
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 142
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 192
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 832
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 317
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 548
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 313
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu