Juh, ktoré je postavené na pozemkoch obce Ľubica chce dať do poriadku.
Dzurinda spolu s niekoľkými poslancami Národnej rady SR a členmi vlády otvoril 13. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). "Máme jeden veľký dlh, ktorý ma trápi, a s ktorým budeme zápasiť dovtedy, kým ho nevymažeme a to je sídlisko. Sídlisko, ktoré patrí Kežmarku, ľudia tohto sídliska chcú patriť do Kežmarku, ale nám sa ešte nedarí prekonať veľký odpor administratívy a viaceré právne prekážky tak, aby sa táto vec, ktorá už dlho stojí na hlave, dostala z hlavy na nohy. Jeden pokus o zákon nám v parlamente neprešiel. Ale teraz ma pán poslanec Hurban (SDKÚ, poznámka redakcie) informoval, že druhý zákon by mal prejsť a mal by vyriešiť tento nepekný vzťah. Problém Kežmarčanov bol podaný do NR SR v minulých dňoch," povedal z tribúny premiér.
Ako dodal, tento problém chce riešiť podľa zdravého rozumu. "Neustaneme, pokiaľ sídlisko v tomto peknom meste nebude do tohto mesta aj patriť," dodal predseda vlády.
Jeho vystúpenie sledoval aj starosta obce Ľubica Otto Dovjak. Ten pre náš denník uviedol, že v Európe ani vo svete neexistuje zákon, ktorý by platil so spätnou platnosťou. Podľa jeho slov nie je možné, aby sa niečo, čo vzniklo pred trinástimi rokmi zmazalo. "Dva zákony sme zmazali, zmažeme aj tretí," vyhlásil starosta. Obec Ľubica sa chce obrátiť na orgány Európskej únie. Pripravovaný zákon dáva do rúk zvýšené právomoci katastrálnemu úradu, ktorý podľa O. Dovjaka môže zmeniť hranice obce. "Tento zákon nepodporil nikto z kresťanských demokratov, ani nik z SMK. Podpísali ho iba dvaja poslanci za ANO a niekoľkí z SDKÚ. Keď sa pozriete na tribúnu, kto tam je. Samí ľudia z SDKÚ a HZDS," konštatoval prvý muž Ľubice.
Starosta si myslí, že keď v časoch "Mečiarovej" vlády vybojoval pre obec navrátenie časti pozemkov z Vojenského výcvikového priestoru Javorina, podarí sa mu zvíťaziť aj nad pripravovaným zákonom.
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava nedávno vyhlásil, že novela Zákona o obecnom zriadení ukončí spor medzi Kežmarkom a Ľubicou o sídlisko Juh. Momentálne plynú podielové dane za vyše štyri tisícky obyvateľov sídliska do ľubickej pokladnice. Ročne tak prichádza kráľovské mesto o osem miliónov korún. Kežmarok sa však napriek nedostatku financií o územie stará. Obyvateľom zabezpečuje odvoz komunálneho odpadu a verejné osvetlenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš