zúčastnilo 73 uchádzačov, tak k jedinému dovtedajšiemu strážcovi pribudlo 8 nových vykonávateľov tejto funkcie, ktorí museli splniť náročné kritériá.
Juraj Švajda z odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie Správy Tanapu v Tatranskej Štrbe potvrdzuje dobré skúsenosti s novými strážcami. "Už po polroku sú naše skúsenosti a najmä odozvy u návštevníkov a miestnych obyvateľov, užívateľov i vlastníkov pozemkov na území Tatier viac ako pozitívne. Vďaka činnosti strážcov sa v Tatrách konečne začína viac rešpektovať platný návštevný poriadok národného parku a ochrana prírody sa tak miesto formálnej stáva praktickou."
Členovia stráže sú ako verejní činitelia pri plnení úloh podľa zákona číslo543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny oprávnení kontrolovať dodržiavanie návštevného poriadku a za priestupky ukladať a vyberať pokuty. Výška pokuty v blokovom konaní môže byť až 2000 korún, pri závažnejších priestupkoch aj viac. Udeľovanie pokút nezávisí od svojvôle strážcov, ale vychádza z orientačného sadzobníka blokových pokút.
Do polovice júna boli priestupky riešené najčastejšie formou upozornenia a dohovoru. "Keď sme zistili, že to nestačí, pristúpili sme k agresívnejším opatreniam a začali sme vyberať aj pokuty," konštatuje jeden zo strážcov. Do konca júna bolo na pokutách vyinkasovaných 20 000 korún, z toho až 11 000 korún za jedinú noc v Západných Tatrách za "bivakovanie".
Riaditeľ Správy Tanapu Tomáš Vančura nás informoval, že strážcovia začali organizovať aj preventívne akcie zamerané hlavne na "bivakovanie", ale aj iné porušenia návštevného poriadku. "Začali dovolenky, pribudlo turistov. Naši chlapci sú sústavne vonku, aj v noci. Cieľom je navodiť určitý právny stav, lebo v národnom parku sa začali množiť rôzne turistické maniere," uviedol T. Vančura.
K hlavným úlohám strážcov patrí najmä preventívne pôsobenie na návštevníkov, ich usmerňovanie v chránenom území, ako aj informačné a sprievodcovské služby pre turistov. "Našou snahou je vytvoriť obraz strážcu národného parku ako človeka chrániaceho prírodu nie pred návštevníkmi a miestym obyvateľstvom ale naopak s ich pomocou. Veríme, že s pomocou všetkých ľudí dobrej vôle, sa nám tento cieľ podarí naplniť," dodal J. Švajda.
Závažným problémom je aj zakladanie ohňa mimo táborísk a vypaľovanie trávy. Podľa slov Mariána Šturcela zo Štátnych lesov, najvážnejšie obavy z lesného požiaru majú v jarnom období. "Okamžite, keď preschnú pozemky pod dolnou hranicou lesa, smerujú tam naše kontroly. Tohto roku sa nám požiar ešte do lesa nedostal," doplnil M. Šturcel.
Vďaka systému protipožiarnej ochrany, spolupráci s hasičmi a prevencii ani v posledných rokoch vážnejšie problémy nezaznamenali. "Všetko však závisí od ľudí. Prevencia je, ale nebezpečenstvo ohrozenia požiarom reálne existuje," uzavrel M. Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš