v rámci optimalizácie miestnej štátnej správy schválila pred časom vláda, právom patrí Starej Ľubovni.
Podľa slov Jána Slaminku z odboru pozemkového poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (OPP a LH) OÚ v Starej Ľubovni, Kežmarčania nepoznajú, respektíve nechcú poznať skutočnú výmeru lesného pôdneho fondu okresu. "Podľa katastrálneho úradu je k prvému januáru tohto roka jej stav 14 318 hektárov, zatiaľ čo OÚ oddelenie pozemkové, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva v Starej Ľubovni vykonáva štátnu správu lesného hospodárstva na výmere 25 872 hektárov," tvrdí pracovník OÚ. Ako vyplynulo z jeho ďalších slov, údaj o tom, že okres Kežmarok má 50-tisíc hektárov lesného fondu je vymyslený.
Ľubovňania idú ešte ďalej. Podľa nich sú argumenty, ktoré nedávno na stránkach nášho denníka prezentovali vrcholní predstavitelia OÚ v Kežmarku vykonštruované, neobjektívne a zavádzajúce. "Majú tendenčný charakter s cieľom ovplyvniť verejnú mienku a isté lobistické skupiny na presadenie svojich lokálnopatriotických záujmov," konštatuje J. Slaminka.
Prednosta OÚ v Kežmarku Ján Soliar pre náš denník koncom júna konštatoval, že 50-tisíc hektárov lesného pôdneho fondu hrá v prospech Kežmarčanov, preto je logické, aby sa sídlom lesného úradu stalo kráľovské mesto. Vedúci kancelárie prednostu Jozef Harabin podotkol, že vládny návrh vytvoril takmer vo všetkých prípadoch takzvané dvojičky spolu s pozemkovým úradom, len v Snine a Kežmarku lesný úrad nevytvoril. "Vidí sa nám to nelogické," poznamenal pred časom J. Harabin. Prednosta OÚ argumentoval aj nárastom agendy v prípade, že vojenský priestor Javorina prejde opäť do rúk pôvodných vlastníkov, čím sa výmera lesného pôdneho fondu ešte zvýši.
Ľubovňania majú aj na tento argument svoj názor. "V tejto súvislosti treba poznamenať, že v prípade zániku Vojenského obvodu Javorina v roku 2007 a začlenenia jeho územia do pôvodných katastrálnych území a okresov, z celkovej výmery 31 623 hektárov, pripadne do okresu Stará Ľubovňa zhruba 11 500 hektárov. Ďalšia časť územia bude rozčlenená do súčasných okresov Levoča, Sabinov a okresu Kežmarok pripadne približne šesťtisíc hektárov lesnej pôdy, takže ani v budúcnosti nebude mať takú výmeru lesného pôdneho fondu, ako má okres Stará Ľubovňa v súčasnosti," konštatoval pracovník OÚ.
Ako dodal, uvedené ukazovatele potvrdzujú opodstatnenosť zriadenia Lesného úradu v Starej Ľubovni. "Naplní sa tým základná filozofia reformy, a to priblíženie štátnej správy občanovi, teda vlastníkovi a užívateľovi lesa," uzavrel J. Slaminka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš