Mira KOVÁČIKOVÁ & Monika TOPORCEROVÁ
Kežmarok Mierovú dohodu medzi Levočou a Kežmarkom podpíšu v piatok primátori oboch miest počas programu 13. ročníka medzinárodného festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). S troškou pompy a štylizácie tak oficiálne ukončia tzv. storočnú vojnu z 15. a 16. storočia, ktorú obe kráľovské mestá viedli kvôli právu skladu. V štylizovanej dobovej scénke podľa námetu kežmarskej historičky Nory Baráthovej si diváci priblížia dejinné udalosti a dôvody, prečo sa Kežmarok hádal s Levočou.
"Tento nápad vznikol zo spoločnej debaty s levočským primátorom. Keďže nijaká oficiálna mierová dohoda medzi oboma znepriatelenými mestami nikdy nebola podpísaná, urobíme to teraz a spoločne deklarujeme náš záujem o dobré vzťahy," teší sa z atraktívneho programu kežmarský primátor Igor Šajtlava.
"Zrejme to oživí program. Je pravdou, že tzv. storočná vojna sa skončila oficiálnym príkazom cisára pána. Historické pramene uvádzajú až dva rôzne dátumy, bolo to v 50. rokoch 16. storočia," upresnila Nora Baráthová.
Podpísanie mieru s mestom Kežmarok považuje levočský primátor Miroslav Čurilla za symbolický akt. Vzťahy Levoče a Kežmarku sú podľa jeho slov na dobrej úrovni. "Budúcnosť vidím v spolupráci oboch miest, najmä pri rozvoji cestovného ruchu a obnove kultúrnych pamiatok. Naším zámerom je spolu s ďalšími kráľovskými mestami Starou Ľubovňou a Bardejovom vytvoriť spoločný subjekt, ktorý by nielen spolupracoval v oblasti cestovného ruchu, ale sa aj uchádzal o finančnú pomoc na rozvoj," dodal M.Čurilla.
O tohtoročné EĽRO prejavil záujem rekordný počet remeselníkov, až dve stovky sa chceli prezentovať pred návštevníkmi populárneho kežmarského podujatia. "Žiaľ, počet je limitovaný aj priestorovými dôvodmi a takisto nechceme z toho robiť klasický jarmok," uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Melikant. Napokon sa v Kežmarku bude prezentovať 85 remeselníckych majstrov a žiaci ôsmich stredných umeleckých škôl. Najväčšie zastúpenie budú mať umeleckí drotári, hrnčiari a keramikári. Zo zahraničia prídu remeselníci z Maďarska, Poľska a Rumunska. "Našim cieľom je predstaviť staré druhy remesiel, ale je pravda, že s niektorými druhmi máme problémy, remeselníci sú už vo vysokom veku a mladí to nerobia. Tak tu už roky napríklad máme dnes 82-ročného šindliara z Vikartoviec, napriek veku vždy príde. Sú remeslá, ktoré už nikto nerobí, resp. mladí o ne nejavia záujem," dodal L. Melikant.
Novinkou v programe EĽRO bude predstavovanie jednotlivých remeselníkov na pódiu, benefičná aukcia , výťažok ktorej pôjde na projekt Hodina deťom. "Podobne to bude aj s tzv. Kráľom remesla. Každý výrobca bude mať svoju pokladničku, do ktorej môžu návštevníci hádzať príspevky ako prejav ocenenia práce. Kto získa najviac, získa titul Kráľ remesla. Aj výťažok z tejto akcie pôjde na konto Hodiny deťom," upresnil L. Melikant. Ďalšou novinkou bude aj Medzinárodné stretnutie detských folklórnych súborov, seminár o tradičnej ľudovej kultúre na Spiši.
Vďaka obohatenému programu sa na tohtoročné EĽRO podarilo získať aj financie z viacerých fondov Phare CBC, Pro Slovakia a Medzinárodný Višegrádsky fond. "Pomohlo nám to napríklad aj pri financovaní historických vstupných brán, dali sme urobiť dve nové," dodal L. Melikant. Počas troch dní sa na troch pódiách v Kežmarku predstaví aj 47 skupín, spolu 858 účinkujúcich v sprievodných kultúrnych programoch. Atrakciou budú aj plánované prehliadky Kežmarského hradu, obohatené o historické výjavy z dejín hradu i mesta.
13. ročník EĽRO sa ponesie v duchu kolesárskeho cechu. Zastupovať ho však bude len jeden remeselník. Súčasťou programu bude aj 5. ročník Syrárskeho trhu, na ktorom bude svoje výrobky prezentovať 9 mliekárenských firiem z celého Slovenska.
Festival európskych remesiel sa v Kežmarku začína v piatok o 13. hodine symbolickým dobýjaním hradieb a potrvá do nedeľného popoludnia. Minulý rok si populárne podujatie prišlo pozrieť 50 tisíc ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš