hodín denne, výklad musia turistom hovoriť v niekoľkých jazykoch. Navyše musia ho neustále prispôsobovať podľa toho, koho práve sprevádzajú. Skladba návštevníkov sa stále mení. "Iný je výklad pre deti zo základnej školy, iný pre odborníkov. Všetko sa musíte naučiť, naštudovať si súvislosti," tvrdí jedna zo sprievodkýň.
Riaditeľka hradného múzea v Kežmarku Erika Cintulová zdieľa názor svojich podriadených. Myslí si, že sprievodcovia nezarábajú adekvátne vynaloženej práci. "Podľa zákona o verejnej službe sú sprievodcovia rozdelení do platových tried, podľa toho koľko jazykov ovládajú. Pracovník v šiestej tarifnej triede zarobí v hrubom 6 390 korún. Musí ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. V tarifnej triede číslo sedem musí ovládať dva a viac cudzích jazykov a hrubý zárobok je 7 220 korún," uviedla pre náš denník riaditeľka. K hrubej mzde je potrebné pripočítať osobné príplatky. Samozrejme, rozhoduje aj počet odpracovaných rokov. V Kežmarku sa sprievodcovia nevenujú iba klientom. Ich funkcie sú kumulované. "Niekto pracuje v archíve iní v pokladni. Snažíme sa po sezóne rozdeliť medzi sprievodcov aspoň zisk z tržieb, ale nie je to nič moc. Pridať im jednoducho nemáme z čoho," vysvetľuje E. Cintulová.
Kým v kežmarskom hranom múzeu pracujú až na jednu výnimku samí profesionáli, Ľubovnianske múzeum si najmä letnú sezónu pokrýva sprievodcami - brigádnikmi. Tí môžu denne pracovať 3,75 hodiny, čo znamená že môžu absolvovať dve prehliadky hradu denne. "Nám brigádnici vyhovujú. Nemôžeme si dovoliť platiť profesionálov. Brigádnici sú zväčša študenti z vysokých škôl. Najviac ich prijímame na letnú sezónu. Vysokoškolákom navyše začína školský rok až v októbri, takže môžu pracovať aj v septembri. Vedia aj cudzie jazyky. Je problém s tým, že ich potrebujeme veľa, pretože môžu pracovať len polovicu týždenného pracovného času. To znamená, že si ani veľmi nezarobia. Hodinová mzda je 35 korún v hrubom. Na druhej strane ani to nie je pre študentov na zahodenie," uviedla pre náš denník riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková.
Stáli zamestnanci, ktorých nie je veľa sprevádzajú turistov mimo špičky. Podľa riaditeľky jazyk nie je problém. "Ľubovniansky hrad a skanzen navštevujú väčšinou Poliaci, Slováci a českí turisti. Návštevníkov zo západnej Európy je len sedem percent. Pod exponátmi máme popisky v angličtine a poľskom jazyku. Máme vytlačené sprievodné materiály v niekoľkých svetových jazykoch, takže sa snažíme výjsť v ústrety všetkým," dodal na záver riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš