pracovného prostredia. Zorganizovali ju Medzinárodná organizácia práce (ILO), Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR, Národný úrad práce (NÚP), nemecká ESO Euro-Schulen-Organization a prešovský KÚ. Mimo 12 rečníkov prevažne z Nemecka a Rakúska, boli medzi účastníkmi najmä ľudia, ktorí so zdravotne postihnutými v rôznych inštitúciách spolupracujú. Prišli odborníci z Prešovského a Košického kraja, z Banskej Bystrice, Žiliny, ale aj z podobných inštitúcií v Poľsku.
Ako zdôraznil prednosta KÚ Jozef Polačko, cieľom konferencie bolo posúdenie súčasného stavu rekvalifikácie zdravotne postihnutých a ich umiestňovanie do voľného nechráneného pracovného trhu. "Pracovali sme v dvoch skupinách. Jedna sa zaoberala porovnávaním právneho stavu na Slovensku a v EÚ v súvislosti s integráciou. Druhá sa venovala praktickým príkladom a v tejto polohe rozoberali súčasný stav a potreby do budúcnosti," konštatoval.
Na okraj faktu, prečo sa konferencia konala práve v Prešove zdôraznil, že dôvodom je nielen pomerne vysoká miera nezamestnanosti, ale aj sťažená pozícia zdravotne postihnutých zamestnať sa pri konkurencii zdravých ľudí hľadajúcich prácu. "Problémy musíme riešiť tam, kde sú. Pre dobrú myšlienku je nutné aj dobré partnerstvo a to som na krajskom úrade našiel. Podarilo sa im zhromaždiť všetkých ľudí, ktorí sa pracovnou integráciou profesionálne zaoberajú," dodal Gerd Jung z Medzinárodnej organizácie práce pre severnú a východnú Európu. Pripomenul, že ide o vážny problém, ktorým sa zaoberajú aj iné európske krajiny. Naviac, podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie na svete žije až 10 percent zdravotne postihnutej populácie. Riešenie problému si preto v každej z krajín vyžaduje vytvorenie základných štruktúr a systémové kroky. Dodal, že bez nich to budú mať prístupové krajiny po vstupe do EÚ ťažké.
Keď hodnotil výsledky konferencie, podčiarkol, že na Slovensku je vysoká úroveň zdravotnej a sociálnej rehabilitácie, ale v pracovnej oblasti sú nedostatky. Mal na mysli doterajšie skúsenosti s chránenými dielňami, ktoré mali, podľa jeho slov protekcionalistický charakter. Chýba tu teda možnosť uplatnenia na voľnom, nechránenom trhu práce a s tým súvisiaca sieť inštitúcií, kde postihnutý človek môže presmerovať svoju pôvodnú profesiu na inú, v závislosti od zdravotného handicapu a vlastných daností.
Konkrétnym výsledkom konferencie sa má stať pilotný projekt, ktorého cieľom bude vytvoriť štandardy porovnateľné s EÚ. Bude sa realizovať v Prešovskom kraji a keďže ho podporili aj politické štruktúry, mal by sa stať akýmsi vzorom pre celé Slovensko. Na našu otázku v akom časovom horizonte sa začne projekt pripravovať a realizovať, prednosta KÚ reagoval: "Konferencia mala charakter vedeckého fóra, ktoré nič neuzavrelo, ale prijalo odporúčania. Tie musíme presadiť do reálneho života na východe Slovenska. Už v nasledujúcich týždňoch začnú rokovania s predstaviteľmi rezortného ministerstva a Národného úradu práce. Priatelia zo zahraničia nás nenechajú samých a sľúbili nám pomoc, teda aby projekt mohol byť financovaný z európskych prostriedkov. Realizáciu musíme harmonizovať so vstupom Slovenska do EÚ. Šéf Medzinárodnej organizácie práce z Maďarska nám povedal, že nás bude na tejto ceste sprevádzať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš