občanov v hmotnej núdzi a zdravotne ťažko postihnutých však platí výnimka, presnejšie oslobodenia od poplatkov. Názory na tento krok sa rôznia a aj minister zdravotníctva Rudolf Zajac sa nechal na verejnosti počuť, že on osobne by výnimky zrušil.
Faktom je, že platia a parlament ich odsúhlasil. Ako nás informovali viacerí Prešovčania, v praxi to nie je až takou samozrejmosťou. Nepresný výklad pravidiel dáva priestor na to, že od zdravotne ťažko postihnutých lekárnici žiadajú nielen preukaz, ale aj rozhodnutie okresného úradu, prípadne 20-korunový poplatok.
Potvrdil nám to aj vedúci sociálneho odboru na Okresnom úrade v Prešove Jozef Dobrovič (na obr.), ktorý sa denne stretáva s rozhorčenými klientmi. "Denne tu máme nápor ľudí, ktorí od nás žiadajú potvrdenia. Jadro problému je v tom, že neexistuje jednotné usmernenie. Každý lekár, každý lekárnik, chce niečo úplne iné. Nechcú rešpektovať zákon, ktorý je postavený jednoznačne. Odmietajú uznávať, že občanom s ťažkým zdravotným postihnutím stačí preukaz a pre občanov v hmotnej núdzi potvrdenie," povedal nám na základe vlastných skúseností. Dodal, že aj z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR už dostali vzor potvrdenia, ktoré by mali vydávať občanom v hmotnej núdzi.
Jasne deklarovali, že klienti s ťažkým zdravotným postihnutím sa nemusia preukazovať potvrdeniami, ale stačí im preukaz, alebo posudok. "Kontaktujeme sa s lekármi aj lekárnikmi a konzultujeme s nimi zákon, prípadne ich žiadame, aby si ho preštudovali. Pre lekárnika predsa stačí, ak si napíše meno zdravotne ťažko postihnutého pacienta a číslo jeho preukazu. To musí stačiť ako dôvod na oslobodenie od poplatku. Podobne usmerňujeme aj našich klientov, aby vedeli reagovať."
Na našu otázku, či je pravda, ako nás upozornili ľudia, že lekári vyžadujú potvrdenie o hmotnej núdzi nie staršie ako jeden mesiac, reagoval kladne. Ako povedal, stretol sa aj s tým, že obvodný lekár chce aktuálne potvrdenie a to nie opis, ale originál. Praktický lekár pacienta pošle k špecialistovi a ten opäť vyžaduje potvrdenie. Tak sa stáva, že na sociálnom odbore je chorý klient častejšie ako u obvodného lekára. "Mali sme aj také prípady, že lekári žiadali potvrdenia overené notárom. To sú už neskutočné extrémy a pacienti - občania zažívajú ohromné stresy."
Akýmsi hromozvodom sa potom stávajú sociálni pracovníci a neraz sú v tejto mašinérii požiadaviek bezmocní. Pomôcť môžu len radou podľa dikcie zákona. Niektorí ľudia, ktorí si to môžu len trochu dovoliť sa vzdávajú a poplatky radšej uhradia. Pre zaujímavosť dodávame, že len v okrese Prešov je okolo 10-tisíc občanov v hmotnej núdzi a ďalších zhruba 8-tisíc zdravotne ťažko postihnutých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš