ministerstva hospodárstva. Trasa označená hnedobielymi tabuľami nasmeruje turistu ku kultúrno-historickým pamiatkam a prírodným chráneným územiam v Gemeri, strednom a severnom Spiši.
Pôvodný okruh bol dlhý 276 kilometrov, dnes je Gotická cesta dlhá 500 kilometrov, pretože trasa je rozšírená až do Maďarska. Zo stredného Spiša sa tento projekt týka Spišskej Novej Vsi, Levoče, Spišských Vlách, Gelnice a Krompách. Návštevník stredného Spiša, ktorý sa vyberie po Gotickej ceste má možnosť vidieť také historické skvosty ako sú Spišský hrad či kostol sv. Jakuba v Levoči. "Projekt bol naštartovaný veľmi dobre. Gotickú cestu potom spravovalo združenie SpišGemer. Vtedy to fungovalo zotrvačnou silou. Dnes k tomu, aby Gotická cesta plnila svoj účel chýba systém. Gotická cesta nemá svojho pána. Je to na škodu veci, pretože táto trasa je známa už aj vo svete," povedal na včerajšom stretnutí Dr. Imrich Makara, ktorý stál pri zrode a realizácii projektu.
Úrad Košického samosprávneho kraja totiž zorganizoval stretnutie predstaviteľov samospráv a organizácii, ktoré majú niečo spoločné s Gotickou cestou. Cieľom bolo určiť budúcnosť tejto cesty a hľadať možnosti vylepšenia fungovania celého projektu.
Zrealizovať spomínaný projekt, ktorý je v rámci Slovenska jedinečný, stál totiž nemalé peniaze. Na informačné tabule prispel štát sumou 1 200-tisíc korún. Nemecký partner zase financoval výrobu propagačného materiálu sumou vo výške 600-tisíc korún. Samotnú propagáciu v nemeckom Lipsku zaplatila znova nemecká strana jedným miliónom, združené obce a mestá sa zase pozbierali a prispeli sumou pol milióna korún. "Niektoré historické objekty sú schátrané. Pre potencionálnych návštevníkov nie je zabezpečený odborný výklad a sprievod, o anglickom a nemeckom jazyku ani nehovorím. V niektorých prípadoch majú turisti problém dostať sa do samotného objektu. Gotická cesta nefunguje tak ako by mala," zhrnul základné problémy na spomínanom stretnutí Ing. Zsolt Török z Úradu Košického samosprávneho kraja. Ďalším problémom sú na niektorých úsekoch zničené a rozkradnuté informačné tabule.
Po rozpade spomínaného združenia Spiš-Gemer, gemerskú časť zastrešuje tamojšia regionálna a rozvojová agentúra. Gotická cesta na strednom Spiši je však osirelá, nemá pána. "Z pozície Košického samosprávneho kraja chceme prispieť k riešeniu problému, potrebujeme však partnerov, ktorí poznajú celý projekt," vysvetlil Michal Bartoš z Úradu Košického samosprávneho kraja.
Nechať chátrať Gotickú cestu by bolo na škodu veci nielen kvôli spomínaným miliónovým investíciám. V rámci Košického vyššieho územného celku sa totiž pripravuje marketingová štúdia ohľadom cestovného ruchu, ktorá uzrie svetlo sveta v septembri. Jej autorom bude bratislavská agentúra spolupracujúca s Viktorom Nižňanským, ktorý má na starosti reformu verejnej správy na Slovensku. Práve Gotická cesta bola vybraná ako vhodný a perspektívny produkt. Pre upresnenie, medzi vybrané priority v Košickom kraji bola vybraná napríklad aj Zemplínska Šírava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš