Kamila HRABČÁKOVÁ & Anna KOŠUTHOVÁ
Prešov - Podľa Zákona o štátnej službe, v § 136 o zmene počtu štátnych úradníkov rozhodoval doteraz parlament pri schvaľovaní štátneho rozpočtu. Novým uznesením došlo k zmene, že s účinnosťou od 1. júla 2003 má právomoc rozhodovať o počte zamestnancov štátnej správy vláda SR. Podľa slov vedúceho služobného úradu na prešovskom Krajskom úrade (KÚ), Ladislava Sabola, na Slovensku by sa prepúšťanie v inštitúciách štátnej správy malo týkať 641 zamestnancov, z toho 474 v štátnej službe a 167 vo verejnej službe.
"V Prešovskom kraji ide o 89 miest, čo je po Banskobystrickom kraji najviac na Slovensku. Z celkového počtu znižovania počtu pracovných miest v štátnom sektore Prešovského kraja sa jedná o 60 ľudí v štátnej službe a 29 vo verejnej službe. Na samotný Krajský úrad v Prešove pripadá 21 miest, 14 v štátnej a 4 vo verejnej službe, pričom prepúšťanie sa týka hlavne odboru kontroly. Odbor sociálnych vecí zostane zachovaný. Ministerstvo vnútra SR odbory sociálnych vecí vyňalo z uznesenia," uviedol Ladislav Sabol.
Prednosta KÚ Jozef Polačko tvrdí, že znižovanie stavov zásadným spôsobom neovplyvní chod štátnej správy: "Je to racionalizácia. My sme znižovali stavy už dvakrát. V roku 1998 mal krajský úrad 340 zamestnancov, dnes ich je 248, 3. Po terajšom znížení zostane 227, 3 zamestnancov. To, čo by sme však v tomto roku ušetrili na mzdách, dáme na odstupné." Zamestnanci v štátnej službe majú právo na 5- mesačné odstupné, vo verejnej správe na 5- až 8-mesačné odstupné, v závislosti od veku a odpracovaných rokov, pričom priemerný plat pracovníka KÚ je 13,5-tisíc korún. Výpovedná lehota podľa Polačka závisí od dátumu prerokovania a okolností, či bude zamestnanec ochotný prijať výpoveď alebo nie. Zníženie stavu zamestnancov štátnej správy musia zrealizovať do konca roka.
Podľa doterajších údajov v Prešovskom kraji pôjde o zníženie stavu zamestnancov v okresoch takto: Bardejov o 3,5, Humenné o 6,5, Kežmarok o 6, Levoča o 3, Medzilaborce o 4, Poprad o 8, Sabinov o 4,5, Snina o 5, Stará Ľubovňa o 6, Stropkov o 3, Svidník o 5, Vranov nad Topľou o 3 a Prešov o 9,5 miest. "Čo sa týka Prešova, nepredpokladám problém, hoci zatiaľ sme nekonali, lebo nemáme vykonávací predpis. Pri rozviazaní pracovného pomeru pôjde najmä o pracovníkov v dôchodkovom veku," uviedol v tej súvislosti prednosta Okresného úradu v Prešove Štefan Kužma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš