V okrese Prešov za pol roka evidovali 254 záškolákov
Prešov - Odbor sociálnych vecí na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove sa po uplatnení novely zákona o sociálnej pomoci od januára tohto roku zaoberá aj
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
sankciami za fenomén záškoláctva. Pripomíname, že v takom prípade OÚ na základe hlásenia školy preveruje situáciu, pozastaví rodičom prídavky na dieťa a rodičovské príspevky a ustanoví osobitného príjemcu. Spravidla ide o pracovníkov príslušného mestského, alebo obecného úradu, ktorí potom s rodičmi individuálne spolupracujú.
Keďže uplynulo pol roka od uplatnenia novely zákona, zaujímalo nás, ako sa nový nástroj kontroly adresného toku štátnych peňazí uplatnil v praxi. Podľa informácie vedúceho sociálneho odboru na OÚ Jozefa Dobroviča, do konca júna v okrese Prešov evidovali 254 hlásení. Rozhodnúť o osobitnom príjemcovi však mohli len v prípade, ak rodičia poberali štátne dávky prostredníctvom OÚ a takých prípadov mali z uvedeného počtu 199. Do konca júna však vydali len 168 rozhodnutí.
"Hoci na začiatku roka verejnosť neprijala priaznivo tento princíp, ukazuje sa, že to bolo správne rozhodnutie a v mestách aj obciach okresu sa uplatňuje inštitút osobitných príjemcov. Len počas júna bol zaznamenaný nárast zhruba o 25 percent," uviedol v tej súvislosti prednosta OÚ Štefan Kužma. Najvyšší počet záškolákov, presnejšie 70, eviduje mesto Prešov, 28 hlásení je napríklad z Varhaňoviec, 26 zo Svinej, 23 z Lemešian a napodiv len 15 z Chminianskych Jakubovian. V ostatných obciach ide o oveľa nižšie počty, ktoré sa po začiatku nového školského roku môžu ešte znižovať.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš