v 70. rokoch administratívne pripojená k mestu.
Nepochodili ani s petíciou za vyhlásenie referenda, pod ktorú zozbierali takmer tisíc podpisov. Mestské zastupiteľstvo petičnú akciu neakceptovalo a plebiscit nevyhlásilo. Obrátili sa ja na Ústavný súd SR. Ten v roku 2000 rozhodol, že boli porušené ich ústavné práva priamo sa zúčastňovať na správe vecí verejných. Mestské zastupiteľstvo však ostalo neoblomné. Hľadali podporu na generálnej prokuratúre, ministerstvách, oslovili premiéra.
"Pán prezident je poslednou ústavnou inštanciou. Keď nám ani on nepomôže, neostane nám nič iné ako sťažovať sa na súde v Štrasburgu," povedal v piatok minulého týždňa po prijatí u prezidenta v jeho košickej kancelárii právny zástupca petičného výboru Ján Uhlík.
Ako uviedol, pozíciu Čemerčanov skomplikovalo druhé uznesenie ústavného súdu z apríla tohto roku. V sťažnosti namietali uznesenie mestského zastupiteľstva z mája 2002, podľa ktorého na vyhlásenie referenda neboli podľa Zákona o obecnom zriadení splnené podmienky na odčlenenie. Časť obce, ktorá sa chce odčleniť, totiž nemôže byť urbanistickou súčasťou mesta. Čemerné však podľa nezávislých odborníkov tvorí s Vranovom jeden celok. Ústavný súd sťažnosť odmietol ako "zjavne neopodstatnenú".
"Máme vážne pochybnosti o fungovaní nášho právneho systému. Je to celoštátny komplot voči Čemernému. Pána prezidenta sme upozornili, že novelizovaný Zákon o obecnom zriadení je nespravodlivý. Umožňuje síce mestským častiam osamostatniť sa, ale len na základe celomestského hlasovania. Pochopiteľne, že Vranovčania by nás prehlasovali," tvrdí Uhlík.
Motívom obyvateľov Čemerného osamostatniť je pocit krivdy. Väčšina zo 4 000 obyvateľov svorne tvrdí: Vranov žije na náš úkor. "Odkedy sa odčlenili Hencovce, ktoré boli tiež násilne pričlenené k Vranovu, sami rozhodujú o vlastnom osude. Ich rozpočet je prebytkový, majú vybudovanú infraštruktúru, vidno, že samostatnosť má veľký význam," argumentuje Uhlík.
Primátor Vranova Tomáš Lešo má iný názor: "Odkedy je Čemerné súčasťou mesta, investovalo sa doň minimálne toľko, ako do Vranova. Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, ako rozhodlo. Nemáme záujem mesto rozdrobiť. V celej Európe je opačná tendencia. Pripúšťam, v minulosti sa urobili aj chyby. Chceme ich napraviť a obyvateľom Čemerného dať to, čo im patrí."
Primátor Lešo pôsobí vo funkcii prvé volebné obdobie. "Problém sa dal riešiť. Navrhol som za svojho námestníka pána Uhlíka z petičného výboru. Čemerné by tak malo vo vedení mesta svojho zástupcu. Je mi ľúto, ale mestské zastupiteľstvo návrh zamietlo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš