Slovenskej republiky (NR SR) Ľubomír Lintner. Bratislavčan využil skúsenosti z minulého ročníka, ktorého sa zúčastnil a svojím siedmim súperom ukázal chrbát.
Najlepší čas dosiahol v dvoch z troch disciplín. Darilo sa mu v strihaní a navíjaní textílií a spoločne so starostom Novej Lesnej Jánom Mikolajom dosiahli najlepší čas aj v pílení dreva. V navíjaní nití na kolovrátok ho o pár sekúnd predbehol práve J. Mikolaj. Ľ. Lintner do posledných minút bojoval o prvenstvo s viceprezidentom Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Petrom Gajdošom. Ten nakoniec skončil druhý. "Pán Lintner mal výhodu, že súťažil aj v predchádzajúcom ročníku a poznal stratégiu a taktiku a keď som ho sledoval, tak mal troška dlhšie šnúrky. Nechcem hovoriť, že švindľoval, ale keby sa meralo na metre, určite by som mal šnúrky dlhšie ako on," dušoval sa viceprezident KOZ.
Zloženie osemčlenného poľa bolo mimoriadne zaujímavé. Okrem Lintnera, Gajdoša a Mikolaja sa za kolovrátkami, nožnicami a pílami v rukách ukázal aj slovenský ochranca občianskych práv Pavel Kandráč, primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, primátor Stropkova a poslanec NR SR Imrich Hamarčák, štátny tajomník Ministerstva školstva František Tóth a predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.
Aj napriek nepriaznivému počasiu sa favoritom darilo. Ľ. Lintner ušiel svojím súperom hneď v prvej disciplíne, navíjaní textílií na takzvaný "člnok". Najrýchlejšie dokázal kus látky postrihať na poldruhacentimetrové pásy a naviť ich na kus dreva. Krok s ním držali viceprezident KOZ P. Gajdoš a starosta Novej Lesnej J. Mikolaj. Úplne prepadol ombudsman Pavel Kandráč.
Starosta Štrby Michal Sýkora, oblečený v tradičnom štrbskom kroji a s richtárskou palicou v ruke, sa musel kvôli zime, dažďu i lepším výkonom súťažiacich "nadopovať" dvoma pohárikmi 'horca'. Kvôli šoférovaniu 'horec' odmietol iba slovenský ombudsman.
Horšie to bolo s navíjaním nitky na kolovrátok. Tu ho o pár sekúnd predbehol odborár. Ľ. Lintner sa však nevzdával. V poslednej disciplíne trojboja, pílení dreva pílou zvanou "bruchačka" dostal do tandemu, výborného "hráča", J. Mikolaja. Obaja zvolili pri pílení výbornú stratégiu a dosiahli najlepší čas. Ľ. Lintner sa starostovi poďakoval za spoluprácu. Pílenie veľmi nešlo P. Kandráčovi a ani primátorovi Vysokých Tatier Jánovi Mokošovi. Slovenský ochranca práv nakoniec skončil na poslednom mieste, J. Mokoš obsadil čestné šieste miesto.
Podpredseda ANO si zo Štrby okrem víťazstva odniesol i ručne vyrezávanú soľničku s postavičkou, P. Gašpar s J. Mikolajom si domáci stôl ozdobia pravými štrbskými výšivkami. Pre odborárskeho bossa bola najťažšou disciplínou práve tá posledná. Ostatné mu vraj, ako chlapovi z dediny nerobili problém. "Tam (pri pílení dreva, poznámka redakcie) už musela byť zohratá dvojica a bez tréningu to nejde. S prvými dvoma disciplínami som, ako zručný človek problémy nemal," povedal nám po pretekoch P. Gašpar.
Prvé miesto minuloročného outsidera Ľ. Lintnera mnohých prekvapilo. Nie však minuloročného víťaza starostu Liptovskej Tepličky Jozefa Mezenského. "Myslím si, že by som ho aj tento rok zdolal," povedal nám sebavedome starosta. Ako dodal, úroveň súťaže i výkony súťažiacich boli dobré, avšak rozhodcovia o čosi benevolentnejší ako vlani. Najmä pri strihaní látky.
"Štrbský trojboj" bol súčasťou Štrbských folklórnych slávností. Okrem súťaže mohli obyvatelia i návštevníci Štrby vidieť vystúpenia domácich i zahraničných folklórnych súborov. Na pódiu sa objavil aj populárny spevák strednej a staršej generácie, Robo Kazík.
Štrbu pri tejto príležitostí navštívilo aj niekoľko "celebrít". Tou najväčšou bol minister obrany Ivan Šimko. V minulom roku zavítal v čase konania slávností do obce pod Tatrami i prezident SR Rudolf Schuster. Toho roku sa ospravedlnil a namiesto seba poslal iba pozdravný list.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš