bývalom rekreačnom objekte železničiarov Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb Stráň. Ako nám povedal riaditeľ n. o. DRC Ján Kaleja, spusteniu prevádzky predchádzala takmer dvojročná práca na príprave projektu, ktorý predložili Prešovskému samosprávnemu kraju (PSK) na schválenie ešte v októbri roku 2002. Stalo sa. PSK ich zaregistroval, keďže splnili podmienky na poskytovanie sociálnych služieb. Projekt bol teda schválený a konatelia začali pracovať na uzatváraní dohôd s klientmi, zariaďovaní priestorov, hľadaní zamestnancov a v aprílu spustili prevádzku s vierou, že podľa zákona o sociálnej pomoci dostanú zo štátnych zdrojov dotáciu na klientov. V súčasnosti ich majú v domove 22, ale jeho kapacita je 46 miest.
Od začiatku prevádzkovania však financie neprišli a sociálny odbor Úradu PSK s nimi dodnes neuzavrel zmluvu o poskytovaní sociálnych služieb. Po troch mesiacoch stoja pred vážnou dilemou, či nebudú musieť zariadenie zatvoriť.
"Sme prinajmenšom sklamaní a za sebou máme už veľký kus práce. Po niekoľkých urgenciách sme dostali odpoveď, že samosprávny kraj nemá v rozpočte peniaze. Prevádzku utiahneme možno ešte niekoľko dní, možno do polovice mesiaca. Pritom v našom zariadení sme umiestnili aj 14 ľudí z iných domovov v kraji, ktorí chceli byť bližšie k svojmu rodisku alebo príbuzným a tým už raz štát priznal dotáciu. No ani pre nich sme peniaze nedostali," povedal nám o problémoch Ján Kaleja.
Neskrýval, že jeho sklamanie pramení najmä z toho, že vynaložili veľa úsilia, aby pomohli zdravotne postihnutým ľuďom prežiť starobu v dôstojných podmienkach. Ako dodal, pomohli aj iným ľuďom z okolia, keď vytvorili pracovné miesta. Prevádzku zatiaľ "neziskovka" financovala z vlastných zdrojov. Ako sme sa dozvedeli, ich náklady sa predražili aj tým, že hneď v začiatkoch museli urobiť nečakané opravy v objekte. Tak sa stalo, že celkové mesačné náklady, vrátane miezd pre 15 stálych zamestnancov, sa v priemere pohybovali okolo pol milióna korún, ale v normálnom režime sa mohli znížiť na tristotisíc korún. Keď zdroje vyschli, ostali im len dlhy a s nimi hrozby dodávateľov.
Podľa slov riaditeľky Márie Sabovíkovej kapacitu by mohli pokojne naplniť, lebo majú ďalšie žiadosti o umiestnenie. "Nevieme, čo bude ďalej, ako reagovať na žiadosti." Na našu otázku, prečo spustili prevádzku, keď nemali garancie financovania zo štátneho rozpočtu, oponovala, že prísľub tu bol. "Pracovníci sociálneho odboru nám ešte v apríli jasne povedali, že do dvoch týždňov bude s nami uzatvorená zmluva. Boli tu a boli spokojní s úrovňou služieb v danom momente. Ak peniaze v rozpočte neboli, už vtedy nám to mali povedať."
Kdesi sa teda stala chyba. Oslovili sme preto aj druhú stranu, teda poverenú vedúcu sociálneho odboru na Úrade PSK Janu Richmanovú. "Požiadavku pre toto zariadenie sme zapracovali do rozpočtu na tento rok, ale zo štátneho rozpočtu sme dostali len finančné prostriedky pre prevádzku už existujúcich zariadení. Na novo registrované subjekty sme peniaze nedostali. Niekoľkokrát sme to pánu Kalejovi vysvetľovali. Chybu urobil aj on, keď vo fáze predkladania projektu a stanovenia presnej finančnej požiadavky sumy menil podľa svojich špecifických výpočtov a nechcel akceptovať, že na sumu príspevku sa môžeme pozerať len v súlade s vyhláškou zákona o sociálnej pomoci," argumentovala a jedným dychom dodala, že tento rok dostali o takmer 19 miliónov korún menej, ako žiadali. To bol teda dôvod, prečo nebola uzavretá zmluva, ale zároveň vraj zariadenie v Demjate informovali, že pokiaľ ušetria, mohli by im teoreticky vyčleniť financie na konci tretieho štvrťroku. Pripomenula však, že v zákone o sociálnej pomoci pri podpore takýchto zariadení figuruje slovko "môže", nie "musí" a očakávanie automatických transferov je omylom.
Ako sme sa dozvedeli, problém sa pokúsil riešiť aj riaditeľ Úradu PSK Alexander Ernst a spomínané zariadenie navštívil, aby dostal informácie "takpovediac" z prvej ruky. Deklaroval, že PSK musí podporovať najmä zariadenia vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a rozpočet je tento rok veľmi napätý. Uvedomuje si však, že Prešovský kraj sociálne služby potrebuje, existuje veľa záujemcov o umiestnenie do domovov a poradovníky mnohonásobne prevyšujú reálne kapacity. Preto urobí, čo je v jeho silách, aby zariadenie v Demjate fungovalo ďalej. "Osobne som už urobil isté kroky na to, aby boli zaplatené aspoň dlhy za energie. Budeme hľadať riešenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš