riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove Ján Hanudeľ na prvej po dlhých rokoch tlačovke pred novinármi. Jej zvolanie zástupcovia poľnohospodárov prešovského regiónu zdôvodnili nevyváženosťou informácií, ktoré sa objavujú v médiách o agrosektore. Ako zdôraznili, problémy poľnohospodárov sa ťahajú roky, ale vyvrcholili v tomto roku, kedy sa odhodlali spustiť petičnú akciu na podporu svojich požiadaviek a protestné zhromaždenie pred Úradom vlády v Bratislave. To sa malo uskutočniť 25. júna, avšak pre prebiehajúce rokovania ho odložili.
Súčasnú situáciu v agropotravinárskom sektore poľnohospodári vnímajú ako mimoriadne kritickú. Je dôsledkom škôd na porastoch ozimín spôsobených dlhotrvajúcou zimou a neskôr suchom a ľadovcom. V nie menšej miere je spôsobená nekoncepčnou poľnohospodárskou politikou štátu, ktorá vyvrcholila rozpadom agropotravinárskeho trhu a pádom farmárskych cien.
"Ceny skoro všetkých našich výrobkov sú pod výrobnými nákladmi a to nemôžeme donekonečna vydržať. Do toho by mal vstúpiť štát, pretože rovnováha medzi ponukou a dopytom je porušená," poznamenal predseda predstavenstva ŠPPK Vladimír Palša. J. Hanudeľ dodal: "Voľakedy sme sa na žatvu tešili, teraz sú obavy, či dokážeme úrodu predať za ceny, ktoré by vyrovnali náklady."
Štát však veľmi váhavo využíva legálne nástroje na reguláciu agropotravinárskeho trhu a na nastolenie rovnováhy už premeškal vhodný čas.
Na začiatku roka Intervenčná poľnohospodárska agentúra nedisponovala žiadnymi finančnými prostriedkami na podporu proexportnej politiky, teraz sa podarilo presunúť na tieto účely 250 miliónov korún, lenže tie už ani zďaleka nebudú stačiť. Poľnohospodári na Slovensku preto žiadajú na usmernenie agropotravinárskeho trhu zabezpečiť minimálne 550 miliónov korún nad rámec rozpočtovej kapitoly ministerstva pôdohospodárstva. Okrem toho nad rámec rozpočtu svojho ministerstva žiadajú zabezpečiť ďalšie finančné prostriedky aspoň na čiastočnú elimináciu škôd spôsobené extrémami počasia. Poľnohospodári na Slovensku predbežne vyčíslili možné straty spôsobené vplyvom počasia, znížením dotačnej podpory a poklesom cien vo výške 4,8 miliardy korún. V prešovskom regióne poľnohospodári odhadujú straty na tržbách vo výške asi 154,4 milióna korún. Podľa odhadov tento stav neprežije na Slovensku viac ako 50 percent podnikateľských subjektov hospodáriacich na pôde.
O predbežných výsledkoch prebiehajúcich rokovaní informoval riaditeľ Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Prešove Marián Košč, ktorý sa o spôsobe eliminácie škôd spôsobených počasím vyjadril, že ich budú riešiť komisie: "Verím, že do konca týždňa bude známa metodika, akým spôsobom sa budú kreovať a ako sa budú vykonávať prehliadky porastov. Či predpokladaná úroda sa bude porovnávať s koncoročnou úrodou alebo s trojročným priemerom, ako to bolo v roku 2000."
O riešení výpadu cien sa stále veľa nevie. M. Košč k tomu poznamenal: "Sú tu signály, že určité peniaze sa našli i keď ich nebude dosť."
V súvislosti s poklesom výkupných cien poľnohospodári vyjadrili nádej, že po vstupe do Európskej únie (EÚ) najhoršie problémy pominú, pretože pre vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov do členských krajín nebude platiť štátna proexportná podpora. Tá je v EÚ desaťnásobne vyššia ako momentálne na Slovensku, takže aj pri 55 - percentnej úrovni príjmov z európskych a národných zdrojov v porovnaní s farmármi v doterajších členských krajinách slovenskí poľnohospodári sa môžu nádejať na rovnejšie šance. Výrobné náklady na Slovensku sú napríklad pri výrobe mäsa nižšie, ako dajme tomu v Rakúsku. Pokiaľ tam farmár kilogram mäsa vyprodukuje za dve euro, tak na Slovensku tá istá činnosť vyjde na 1,1 euro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš