zadržať. Na otázku, či sa mohlo stať, že NBS dala do obehu nepodarky tisíckorunáčiek, ktoré nemali ÚV znaky, Paška uviedol: "V žiadnom prípade. Bankovky keď k nám prídu z tlačiarne sa prísne kontrolujú a prepočítavajú."
Najdôležitejším ochranným znakom bankoviek ako hovorí, je biely pásik. Na tisíckorunáčkach je na tomto pásiku obrátený portrét Hlinku.
"potom je tam kovový prúžok, dôležitá je tiež štruktúra bankovkového papiera, sú tam vlákna a fluoreskujúci znak. Na tisíckorunáčkach a ďalších bankovkách vyššej hodnoty je aj kaligram. Je vtlačený, vlisovaný do papiera a tvorí súčasť bankovky. Skrátka, kto pozorne bankovku zoberie do ruky, na falzifikát okamžite príde."
Podľa Ivana Pašku sú falošné bankovky inakšie aj na hmat, sú hrubšie. Napokon zdôraznil, že azda najťažšie sa napodobňuje UV priesvitka. Na otázku, či sa mohlo stať, že bankomat nejakej banky vydal falošnú bankovku, bez UV priesvitky, Paška uviedol, že k tejto veci sa nemôže vyjadrovať.
"S bankami mi máme toľko spoločné, že im dávame obeživo a prijímame ho. Ako to oni majú organizované nám hodnotiť už neprichodí."
Mohla falošná bankovka, bez UV priesvitky vyliezť z bankomatu, sme sa opýtali na ústredí Slovenskej sporiteľne, a.s. v Bratislave.
"Je zvykom, že do bankomatov dávame bankovky z dotácií NBS. Preto nie je možné, aby klient dostal falošnú bankovku. Slovenská sporiteľňa zatiaľ nikdy neriešila takúto sťažnosť," uviedla Marianna Šunová zo sekcie externej a internej komunikácie sporiteľne.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš