niektorých Kežmarčanov príliš diferencuje.
Do redakcie nám v priebehu pár dní zavolalo niekoľko rozhorčených občanov o tom, že mesto nepovoláva do práce všetkých a pri výbere ľudí používa dvojaký meter. "Manžel nemenovanej pani podnikateľky je už niekoľko rokov nezamestnaný a mesto ho ešte ani raz nezavolalo, aby zametal chodníky. Myslím si, že ho vedome ani nebude kontaktovať, pretože by to bola hanba pre jeho manželku. Odmietnuť tiež nemôže, lebo by prišiel o sociálne dávky. Na druhej strane, obyčajných ľudí zavolajú aj niekoľkokrát. Tí, ktorí nemajú plné vrecká peňazí a postavenie majú jednoducho smolu," povedala nám v telefóne pani, ktorá sa odmietla predstaviť. Uviedla ale presnú adresu i meno dotknutej osoby.
Na Mestskom úrade (MsÚ) v Kežmarku takéto praktiky ostro vyvracajú. Podľa slov referentky Viery Hájovskej z oddelenia sociálnych vecí a služieb MsÚ takýto postup ani technicky nie je možný. "Zoznamy nezamestnaných dostávame každý mesiac od Okresného úradu práce v Kežmarku. Z nich si ľudí vyberáme, najčastejšie podľa toho, ako dlho sú v evidencii vedení a potom podľa dosiahnutého vzdelania. Pravda je, že najviac ľudí, ktorí pracujú má ukončené iba základné, alebo učňovské vzdelanie. Pre ľudí s maturitou, žiaľ veľa práce nemáme. Podľa zákona im musíme ponúknuť prácu adekvátnu ich vzdelaniu. Napokon, prečo by som mala na zametanie prijímať ľudí s maturitou, keď tu máme dosť takých, ktorí majú nižšie vzdelanie a robiť chcú?" pýta sa pracovníčka.
Mesto dostáva zoznamy aj s presnými adresami. V. Hájovská však tvrdí, že ľudí osobne nepozná a navyše ani nemá čas kontrolovať, či to je manžel, alebo manželka nejakého podnikateľa.
Bežným javom sa v Kežmarku stáva, že najmä manželky podnikateľov nechcú ponúknutú prácu prijať a radšej sa nechajú dobrovoľne vyradiť z evidencie. Takýchto prípadov registruje oddelenie MsÚ približne dvadsať.
Riaditeľka OÚP v Poprade Anna Mikulovská hovorí, že výber ľudí je v plnej kompetencii obce, respektíve mesta. "My sme povinní iba poskytnúť starostom zoznamy evidovaných nezamestnaných," konštatovala riaditeľka.
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava podotkol, že z približne 1 500 dlhodobo nezamestnaných sa ešte nestačili v rámci malých obecných služieb vystriedať všetci. "Každý štvrťrok si ich zavoláme tristo na úvodný pohovor, kde im vysvetlíme o čo ide. Je preto logické, že na niekoho jednoducho ešte neprišla rada," dodal prvý muž Kežmarku.
V rámci malých obecných služieb pracuje denne pre mesto asi 30 nezamestnaných. Väčšina z nich pracuje v Technických službách ako upratovacie čaty, zvyšok v lesoparku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš