ktorom sa hovorí, že OÚ by malo opustiť 641 zamestnancov, v Prešovskom kraji ich má byť dovedna 89.
Podľa slov prednostu OÚ v Kežmarku Jána Soliara, úrad opustí 5,8 pracovníka. Prednosta sa však domnieva, že to nie je zo strany štátu dobré riešenie. "Myslím si, že štátna správa by mohla fungovať aj s menším počtom pracovníkov. Problém je v tom, že keď ministri hovoria, že škrtať treba, ale keď majú začať, tak nie od seba, ale v inom rezorte," konštatoval J. Soliar. Ako dodal, zrušením OÚ a nástupom špecializovanej štátnej správy sa počet úradníkov ešte zvýši.
Obdobný názor má aj jeho kolega z popradského OÚ Milan Baran. OÚ v Poprade musí tiež škrtať. Tabuľky hovoria o tom, že úrad musí opustiť 8,2 pracovníkov, z ktorých 4,2 spadá pod štátnu a zvyšok pod verejnú službu. Paradoxom však je, že po voľbách má popradský OÚ niekoľko miest neobsadených. Veľa pracovníkov totiž odišlo "za chlebom" do samosprávnych inštitúcií. "Každé voľné miesto, ktoré nemáme obsadené, sme povinní podľa Zákona o štátnej službe nahlásiť Úradu pre štátnu službu. Ten na voľné miesta vypisuje výberové konanie, ktoré sú zverejnené v časopise Štátna služba. Aj napriek neobsadeným miestam dôjde k znižovaniu počtu zamestnancov," konštatovala pre náš denník vedúca služobného úradu OÚ v Poprade Jana Kovalčíková.
Momentálne pracuje na OÚ 194,8 pracovníka. Pre porovnanie, pred štyrmi rokmi na OÚ pracovalo do 400 ľudí. Do stavu zamestnancov v tých časoch však patrili aj hasiči, opatrovateľky a pracovníci odboru katastrálneho.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš