sprístupnili verejnosti na Rádioterapeutickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Prvých fixne objednaných pacientov na ňom vyšetria už na budúci týždeň, ale v prípade život ohrozujúcich ochorení aj mimo objednávky. Hoci CT je kapacitne schopné za jeden deň vyšetriť aj 100 pacientov, reálne pôjde, podľa slov primára Miloslava Šimka, o 20 pacientov a to aj preto, že personál sa zatiaľ zaškoľuje. Inštalovaním CT sa však výrazne skráti doterajšia doba čakania a bude slúžiť obyvateľom celého Prešovského kraja.
Čo sa týka kvality prístroja, primár prirovnal staré CT k Škode 120 a nové k mercedesu. "Chcem dodať, že taký prístroj na Slovensku zatiaľ nie je v prevádzke. Dokáže spracovať množstvo údajov. Ak sa pýtate prečo nevyšetríme hneď 100 pacientov, odpoveď je taká, že naše personálne zdroje sú obmedzené a netreba si pred tým zakrývať oči. Pracuje tu 10 lekárov na 5 pracoviskách a ešte máme 7 vysunutých. Pre nové CT sú vyčlenené dve lekárky."
Keď sme sa zaujímali, koľko stála demontáž starého a inštalovanie nového prístroja, dozvedeli sme sa, že oproti pôvodným nákladom, teda 30 miliónom, sa skutočné vyšplhali na 43 miliónov korún. Podľa riaditeľa FNsP Petra Biroša, starý CT-prístroj darovali nemocnici v Kráľovskom Chlmci. "Prejavili oň záujem a znížili nám tak náklady na demontáž."
Minister Zajac mal na to iný názor. "Nebolo to až také šťastné riešenie, lebo ten stroj už v Prešove ledva slúžil. To bolo také ťahanie zajaca za chvost. Jeho životnosť je totiž zhruba 12 rokov, potom už nemá cenu."
Len pred niekoľkými mesiacmi riaditeľ Biroš prezentoval, že ešte tohto roku FNsP získa niekoľko ďalších diagnostických prístrojov a jej vybavenie dosiahne vyššiu úroveň už aj preto, že je zároveň školiacim pracoviskom pre ošetrovateľky a pôrodné asistentky z Fakulty zdravotníctva. Zaujímalo nás preto, aké ďalšie budú nasledovať. "Nebudú. Práve dnes som oznámil, že štát končí s kapitálovými transfermi už aj preto, že sú nespravodlivé. Jednej nemocnici dáme, druhej nedáme. Častokrát boli transfery politicky zneužívané a ako som už otvorene povedal, boli spojené s korupciou. Nechceme to robiť. Nemocnica pri novom poistnom zákone musí byť v takom stave, že si dokáže zarobiť na nový prístroj a ten musí zvyšovať výkonnosť," reagoval minister zdravotníctva.
Na otázku, či pacienti budú musieť doplácať za vyšetrenie na tomto modernom prístroji, odpovedal záporne. Dodal, že pôjde zo zákona o 20-korunový poplatok, pričom zdôraznil, že zo strany rezortu zdravotníctva nie je záujem vyberať od pacientov peniaze za CT vyšetrenie, keďže pri tomto type vyšetrenia ide vždy o vážnu diagnózu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš