Bratislave. "Boli dané určité prísľuby a ďalej sa vyjednáva," uviedol pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ. To však neznamená, že poľnohospodári a potravinári od svojho zámeru celkom upustili. Protestné zhromaždenie len odložili a ich krízový štát je stále aktívny. Záležať bude na vývine rokovaní.
Ak vyjednávači poľnohospodárov a potravinárov neuspejú, z prešovského regiónu príde protestovať do Bratislavy najmenej 200 ľudí. Zastúpený bude celý agrosektor. "Aj poľnohospodári, aj potravinári a aj podniky služieb sú nejakým dielom dotknutí problémami, ktoré sužujú agrosektor," dodal J. Hanudeľ. V prešovskom regióne ešte nemajú poruke presné ekonomické výsledky, ale odhady neveštia ani tu nič dobrého. Len pre nutnosť vyorávky ozimín si poľnohospodári môžu zaknihovať stratu vo výške 50 až 60 miliónov korún. Ešte horšie je to s repkou ozimnou, ktorú po zime museli vyorať na 60 percentách osiatej plochy. Pritom rozsahom plochy sa táto plodina blížila k obilovinám, ktorá v prešovskom regióne je najdôležitejšej a najrozšírenejšou plodinou.
V prípade prepadu cien na trhu s ošípanými straty už idú do stámiliónových čiastok. Ak si zoberieme len dva príklady, tak u najväčšieho z chovateľov ošípaných v regióne rozdiel v cenách za prvý štvrťrok tohto a minulého roku činí 15 až 20 miliónov korún. Súkromne hospodáriacemu roľníkovi s jednorázovým stavom zhruba 500 ošípaných vznikla strata za toto obdobie vo výške 1,5 milióna korún. O znižovaní výkupných cien mlieka sme už v našom denníku písali, takže v každom prípade aj poľnohospodári a potravinári prešovského regiónu majú pádny dôvod zúčastniť sa prípadného protestného zhromaždenia v Bratislave. Predpokladá sa, že ak vyjednávania neprinesú požadované výsledky, protestné zhromaždenie by sa mohlo uskutočniť niekedy v septembri.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš