jej vôd. Rovnováhu záujmov musí ustrážiť Povodie Bodrogu a Hornádu v spolupráci s odborom životného prostredia Krajského úradu v Prešove. Už v máji bolo vypúšťanie vody z Domaše znížené na 4,4 kubických metrov za sekundu. Tento mimoriadny prevádzkový režim platil do 30. júna. Práve v tento deň sa na odbore životného prostredia KÚ v Prešove zišli všetci zainteresovaní, aby sa dohodli na novom manipulačnom poriadku na Domaši.
Odberatelia vôd z Domaše navrhovali, aby sa z nádrže v júli začalo vypúšťať 4,9 m2/s. Prevádzkovatelia RS zasa poukazovali, že hladina vody v Domaši klesla aj pri mimoriadnom režime, čo nepriaznivo vplýva na kúpaniachtivých rekreantov. "Aj pri vypúšťaní 4,4 kubických metrov vody za sekundu hladina Domaše nenormálne klesla, ale bolo to o 58 centimetrov menej, než keby klesla pri jej vypúšťaní tak, ako predtým," uviedol pre náš denník Miroslav Fečko, starosta obce Bžany v okrese Stropkov, ktorá spravuje RS Vaľkov a Tíšava. V novom manipulačnom poriadku na Domaši je schválené vypúšťanie vôd v objeme 4,9 m2/s, ale do konca septembra platí mimoriadny režim, ktorý zachováva doterajších 4,4 m2/s vypúšťaných vôd.
"Asi ťažko sa dá z nádrže vypúšťať menej vody, pretože aj pod ňou musí tiež byť život vo vode. Aj nádrž bola postavená preto, aby sme dosiahli pod ňou vyrovnané prietoky," vyjadril sa riaditeľ územného závodu Povodia Bodrogu a Hornádu v Trebišove Ján Tkáč. Všetci sú závislí na tom, ako sa zachová príroda. Ak v jeseni bude dostatok dažďov a zima bude bohatá na sneh, tak v jari by sa mohla naplniť vodami aj Domaša. Zatiaľ sa musí hľadať kompromis medzi rôznorodými záujmami. S rozhodnutím, ktoré padlo na pôde KÚ v Prešove, sú viac - menej spokojní všetci, hoci do ideálneho stavu hladiny Domaše je ďaleko. Situáciu prehodnotia v októbri a všetci zainteresovaní po dohode príjmu ďalší nový manipulačný poriadok s vodami tejto nádrže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš