Prírodný areál pri Spišskom salaši privítal folklórne súbory z okresov Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica. Veľkolepo koncipovaný galaprogram začal v sobotu popoludní hudobnými prekáračkami v podaní speváckych skupín a sólistov. V réžii Henricha Papcuna vznikol program, v ktorom sa spontánne prejavil súťaživý duch interpretov jednotlivých výstupov.
Jubilujúcim súborom z Kluknavy, Kojšova , Oľšavice a Krompách bol venovaný samostatný blok pod názvom Jubilanti. Svoje narodeniny oslávili súbory tými najlepšími programovými pásmami, ktoré počas činnosti nacvičili. Spestrením sobotňajšieho večera bolo vystúpenie zahraničných hostí, detského súboru Snežinska z Ruska a súboru Glogowiani z Poľska. Program zakončila ľudová veselica a zapálenie tradičnej vatry priateľstva. V nedeľu pokračovali slávnosti vystúpeniami detských folklórnych súborov zo stredného Spiša. Vyvrcholením bol galaprogram, v ktorom sa predstavili víťazi regionálnych prehliadok v oblasti folklóru.
Citlivým režijným spracovaním Petra Horvátha vznikol z jednotlivých vystúpení ucelený program, predstavujúci ľudové zvyky, tradície, spevy a tance na Spiši. Vystúpenia ukázali vysokú kvalitu jednotlivých súborov. Najviac zaujali tanečné bloky v podaní Čačiny a súboru Krompašan, ktoré neostali svojej povesti vysokej profesionality nič dlžné. Na záver priniesli svoj pozdrav súbory Fleur D´Aulne z Francúzska a Ľudový kolektív zo Snežinska v Rusku.
Na tradičnom Trhu remesiel si návštevníci mohli pozrieť ukážky práce s drevom, kožou a rôznymi prírodnými materiálmi. Doplnkovým programom boli rôzne súťaže, ako tanec nad fľašou či súťaž v plieskaní bičom. Organizátorom - mestu Spišské Podhradie a Spišskému osvetovému stredisku zo Spišskej Novej Vsi, sa zmenou dramaturgie podarilo zorganizovať zaujímavé podujatie, čoho dôkazom bolo zaplnené hľadisko počas oboch dní. „Pre tento ročník folklórnych slávností sme sa rozhodli zmeniť dramaturgiu a celý program chápať ako ucelený hudobný galaprogram," povedala ku zmene koncepcie Mgr. Jozefa Staroňová zo Spišského osvetového strediska a vzápätí dodala: „V programe nie sú aktivity, ako bolo za posledné dva roky napríklad varenie najväčšieho pirohu a podobne. Tieto akcie dramaturgicky narúšali program a patria do inej skupiny ľudových tradícii."
Spišské folklórne slávnosti ukázali, že na Spiši sa ľudové tradície stále udržiavajú. Množstvo mladých ľudí v jednotlivých súboroch je toho zárukou aj do budúcnosti.
Autor: dib
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš