jazdeckej dvojice Milan Kundis - Pavel Kravárik.
Ide o druhé vozidlo popradského Slovenského automotoklubu (SAMK) historik racing, ktoré sa už tento víkend zapojilo do súťažiť v pretekoch relly a do vrchu historických automobilov. "Je to pretekárske auto, ako každé iné, ktoré sa objaví na štarte reály. Má všetky technické prvky, ktoré musí takéto vozidlo spĺňať a pred pretekom musí prejsť technickou prehliadkou. Jediný rozdiel je v tom, že je o čosi staršie, ako väčšina áut na štarte," hovorí majiteľ octavie z roku 1961 Milan Kundis.
Hoci si biela škodovka už čo-to pamätá, na prvý pohľad vyzerá ako keby iba včera vyšla z výrobného pásu. A hoci môže budiť dojem veľmi krehkého auta, jej výkon nie je nezanedbateľný. Pod kapotou sa skrýva sto konských síl. Maximálna rýchlosť je 170 kilometrov za hodinu pri spotrebe 25 až 30 litrov na sto kilometrov.
Jazdenie rely a závodov do vrchu chytilo M. Kundisa už v mladom veku. Prvý pretek absolvoval v osemdesiatych rokoch. Vtedy, keď sa populárna Relly Tatry nešla a namiesto nej dostali organizátori licenciu na organizovanie relly historických vozidiel. Vtedy sa mohli na štart postaviť i našinci. "Povedali sme si, musíme to využiť a štartovali sme," zaspomínal si majiteľ veterána. Odvtedy M. Kundis križuje Slovensko i Čechy práve s octaviou.
V piatok krstil už druhý model v poradí. Stavba auta trvala dva roky a octavia vyzerá presne tak, ako v časoch svojej najväčšej slávy. S prvou škodou zaznamenal M. Kundis nemálo úspechov. "Toto auto veľmi dobre poznám. Oproti novým strojom má jednu obrovskú výhodu. Všetky náhradné diely a súčiastky sa dajú vyrobiť a môžete si ich aj sám namontovať a opraviť. To pri nových autách nejde. Tam si všetko musíte za veľké peniaze kúpiť," tvrdí jazdec.
Seriál Majstrovstiev Slovenska, pretekov historických automobilov sa začal vo veľkom jazdiť iba nedávno. Momentálne je v štartovom poli asi desať vozidiel. M. Kundis spomína, že pred piatimi rokmi stačili na spočítanie prsty jednej ruky. "Predtým nebolo kde jazdiť. Ja som chodieval do Čiech, lebo na Slovensku sa preteky týchto vozidiel neorganizovali. Až nedávno nás sa odhodlali vypísať túto kategóriu. Zistili, že keď nebudú preteky, nebudú ani pretekári. Tento šport však expanduje, najmä na západe. Aj u nás sa mu začína venovať čoraz viac ľudí. Na štarte vidno rôzne autá, väčšinou sú to však škodovky, buď octavie, známe "embéčky", alebo stodesiatky," konštatuje majiteľ historickej octavie.
Dvojica pretekárov zatiaľ nemá v seriáli majstrovstiev Slovenska prehnane veľké ambície. Stačí im absolvovať trojo pretekov, na ktorých je cieľom naučiť auto poriadne jazdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš