postavené. Nie príliš kvalitný materiál a v mnohých prípadoch i nekvalitná práca "socialistických" stavbárov spôsobili, že medzi panelmi sú až niekoľkocentimetrové špáry. V niektorých prípadoch dokonca možno hovoriť o havarijných prípadoch.
Podľa slov šéfa popradského Okresného stavebného bytového družstva (OSBD) Mariána Troppa v správe družstva je niekoľko takýchto "rizikových" domov. Väčšina z nich je postavená na sídlisku Juh III. Pritom ide o "najmladšie" paneláky na sídlisku. "Tieto domy nemajú viac, ako dvanásť rokov. Panely sa najmä v horných častiach domu vykrivujú a odchádzajú od seba. Ťažko hovoriť, kto je za tento stav zodpovedný. V niečom samotná konštrukcia panelu, v niečom lajdácke práce stavbárov. Na vychyľovanie majú vplyv aj poveternostné podmienky. Podľa posledných poznatkov však panelom najviac vo vychyľovaní "napomáhajú" ani nie zima a mráz, ale paradoxne horúčavy. Teplo ich rozťahuje najviac," uviedol pre náš denník riaditeľ.
OSBD už začalo problém riešiť. Nečakalo, kým sa majitelia a nájomníci bytov v takto postihnutých domoch rozhýbu sami od seba a začalo konať. K dnešnému dňu je opravených šesť domov, na rad majú prísť toto leto ďalšie. "Podarilo sa nám presvedčiť nájomníkov, že musíme urobiť generálne opravy a nie iba vyšpárovať vzniknuté medzery medzi panelmi. Preto sme pristúpili ku komplexným opravám. Robí nám ich špeciálna firma a oprava jedného takto poškodeného domu stojí okolo 250 tisíc korún. Navyše, štát už aj naším pričinením uhrádza na opravu domov s takýmto poškodením až 50 percent z nákladov. Práve toto chceme využiť a opraviť aj zvyšné chybné domy v našej správe," doplnil M. Tropp.
Ako dodal, niektorí vlastníci a nájomníci bytov sa stavajú k problému odmietavo, ba až detinsky. Na opravu je totiž potrebný súhlas všetkých vlastníkov a nájomníkov v dome. Keď družstvo súhlas nemá, opravovať sa nemôže. "Máme také skúsenosti, že niektorí ľudia hovoria, že opravovať netreba. Je ťažké im vysvetliť, že hoci zatiaľ problém nevidno, o niekoľko rokov môže byť situácia úplne iná a práve teraz máme šancu dostať na opravu peniaze od štátu. Potom to už nebude možné," podotkol riaditeľ.
Problémy s atikovým panelmi má aj Bytový podnik mesta Poprad. Ako sme sa z úst riaditeľa Milana Nováka dozvedeli, pred časom dal podnik opraviť dva takéto domy. "O tomto probléme vieme. Na dvoch bytovkách sa začali panely vertikálne odkláňať. Nerobili sme generálnu opravu, dali sme len vyšpárovať panely. Myslíme si, že generálka nebola potrebná. Náklady sme vyčíslili na 250-tisíc na oba domy a financovali sme to z fondu opráv," tvrdí riaditeľ.
V Kežmarku údajne problémy s odkláňaním panelov nemajú. Šéf Mestského podniku bytového hospodárstva Marián Bešenej pre náš denník konštatoval, že takéto problémy zatiaľ nezaregistroval. "Medzi panelmi špárujeme, ale zatiaľ sme sa nemuseli takýmito záležitosťami zaoberať," dodal riaditeľ. M. Tropp však tvrdí, že bytovky postavené z problematických panelov stoja aj v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš