Myšlienka preraziť masív Braniska tunelom začala na Slovensku rezonovať pred tridsiatimi rokmi. Vtedy začali vznikať prvé plány tunela.
Vláda ju po prvýkrát začala brať do úvahy v roku 1994. V tom čase bol ministrom dopravy Mikuláš Dzurinda. Uznesenie vlády na začatie výstavby padlo počas vládnutia Vladimíra Mečiara v roku 1996. Päť kilometrov dlhý tunel mal podľa vtedajších prepočtov stáť 3,2 miliardy korún. Stavebné povolenie na výstavbu východnej časti tunela bolo vydané v marci 1997, o dva mesiace úrady povolili razenie aj od západu. Dielo začalo zaváňať realitou.
Prvé problémy pri stavbe tunela začali na prelome rokov 1998 a 1999, kedy nastúpila prvá vláda Mikuláša Dzurindu. Tunelu vtedy chýbalo finančné zabezpečenie investora. Problémom boli drahé peniaze, ktoré s 30 percentným úrokom nakúpila predchádzajúca vláda. Napriek týmto problémom však došlo v máji 1999 k prerazeniu hlavnej tunelovej rúry.
Druhým obdobím, kedy bola výstavba tunela ohrozená, bol úpadok zhotoviteľských firiem Váhostav a Hydrostav a ich transformácia na iné spoločnosti. Hoci v tomto období už vláda z lacných peňazí projekt Braniska horúčkovito platila, peniaze sa od zhotoviteľských spoločností k subdodávateľom nedostávali. Na stavbe sme v tom období našli zamestnancov, ktorí nedostali mzdu viac ako štyri mesiace, napriek tomu pracovali ďalej.
Problémovo sa počas stavby správal aj dodávateľ technológií ZPA Křizík, ktorý sa pri realizácii svojej práce nedohodol so švajčiarskymi spoločníkmi. Jedna z kľúčových švajčiarskych spoločností sa nakoniec zo stavby v tichosti stratila. Křižíku Dzurinda niekoľkokrát verejne vyčítal, že nevie skoordinovať ukladanie technológií s prácou stavbárov.
Najväčšou brzdou pri plánovanom otvorení tunela však bolo zabezpečenie bezpečia v ňom. Po sérii požiarov v niekoľkých európskych tuneloch vznikla nová požiadavka bezpečnosti. Branisko tak za pochodu dostávalo novú projektovú i realizačnú podobu. Tunel sa stal jedným z najbezpečnejších v Európe, spĺňa všetky normy.
Budovanie tunela sa od začiatku spája s rečami o finančnom tunelovaní stavby. Dvadsaťštyri miliónov korún neoprávnene vyplatených na výplatách a odstupnom zverejnila Slovenská správa ciest v októbri minulého roku. Dnes generálna prokuratúra rieši neoprávnené vyplatenie 200 miliónového balíku peňazí. Premiér včera vyhlásil, že vláda nedlhuje nikomu ani korunu. Pokiaľ peniaze neoprávnene použil niektorý so subdodávateľov, je na štátnych orgánoch, aby na tom pracovali a zneužitie odhalili, tvrdí.
Tunel popod Branisko podľa včerajšieho vyjadrenia generálneho riaditeľa SSC Dušana Faktora vyšiel na 7,6 miliardy korún. Ďalších 1,8 miliardy investovali do diaľničného obchvatu obce Fričovce, ktorý bol včera otvorený súbežne s tunelom. Faktor však pripomína, že žiadny z odhadov ceny v minulosti sa neopieral o reálnu podobu stavby dnes.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš