toky financií. Práve tieto rozpory, vrátane delimitačných protokolov bude v pondelok v Prešove riešiť štátny tajomník ministerstva vnútra SR Martin Pado.
"Rozpory vo financovaní školstva sú ešte z roku 2001, keď sa v rozpočte nezobrazilo zvýšenie cien energií. Ide asi o 8 miliónov korún," konkretizoval primátor Prešova Milan Benč (na obr.). Ani majetkovoprávne úkony, geometrické plány, revízne správy, porealizačné zamerania, či užívacie povolenia, nie sú vo všetkých zariadeniach vysporiadané. Mesto i ostatné samosprávy združené v spoločných úradovniach sa s tým musia vyrovnať. Mimochodom, pre okres Prešov to predstavuje náklady za 2,2 milióna korún.
Napokon štrajk učiteľov bol nielen kvôli platom, ale aj pre rozpory vo financovaní škôl. Problém sa totiž nabaľuje z roka na rok a mimo už spomínaných, je tu opakujúci sa, a podľa riaditeľov škôl nesprávny rozpis rozpočtu. Hrozba, že sa brány viacerých škôl v septembri neotvoria nie je predčasná, ako to niekoľkokrát povedal minister školstva Martin Fronc, ale reálna.
"Na tretí štvrťrok tohto roku sme dostali taký rozpis prostriedkov, že keď uhradíme dlhy na faktúrach za energie po prvom polroku, v septembri nám už neostane na prevádzku. Je to vážny problém. Pritom, mestské školy majú ešte tú výhodu, že dodávateľom tepla je Spravbyt a keďže ide o mestskú spoločnosť, vieme sa s platbami dohodnúť," argumentoval Benč.
Faktom je, že v roku 2002 bolo školstvo oddlžené, ale do nápočtov na prevádzku sa zapracovali údaje z roku 2001 a teda bez zohľadnenia nárastu cien za energie. Pritom, kým kedysi boli dodávateľmi výlučne štátne spoločnosti, v súčasnosti ide o súkromné firmy, ktoré odmietajú dlhy akceptovať. Tak sa stalo, že na prevádzku na Slovensku reálne chýba 1,2 miliardy korún.
Reč však bude aj rozporoch v súvislosti s financovaním stavebného úradu. Na rozdiel od matrík delimitácia ktorých sa zrealizovala materiálne aj personálne bez problémov, v prípade stavebného úradu vznikol problém. "Musíme sa vysporiadať so mzdovými prostriedkami, lebo nám bol oddelimitovaný nižší priemer miezd na zamestnancov, ako bol na okresnom úrade, odkiaľ prišli. Zdôvodnené to bolo tak, že v počte nie je zahrnutý vedúci odboru, keďže aj okres musí zamestnávať vedúceho odboru s kompetenciami, ktoré tam ostali," vysvetlil situáciu vedúci kancelárie prednostu prešovskej radnice Andrej Kaščak.
Primátor Benč dodal, že hoci stavebný úrad oficiálne a zo zákona funguje od apríla, prvé financie na tento účel prišli mestu až v polovici júna. "Rozpor teda nie je vyriešený, uvidíme ako bude reagovať štátny tajomník."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš