s 350 vzorkami vína. Porota zložená zo štyroch komisií, po šiestich členoch z Maďarska, Slovenska, Čiech a Moravy, ale aj Rakúska a Španielska určila štyroch absolútnych víťazov.
V kategórii bielych, suchých vín, z aromatických aj nearomatických odrôd, sa stal šampiónom a majiteľom veľkej zlatej medaily výrobca zo Španielska Castilla la Vieja s vínom Sauvignon 2002. Ostatné biele vína majú dve veľké zlaté medaily, z toho jedného šampióna. Stal sa ním rakúsky St. Martinus s vínom Cuvee Premium, čo je suchý bobuľový výber 2001. Vicešampión, Znovín Znojmo, a. s., prišiel z Moravy s Veltlínskym Zeleným 2001, ľadovým zberom. "Do kategórie ružových vín sa v tomto roku neprihlásil nikto, hoci bola tiež otvorená," informoval nás riaditeľ prešovského Múzea vín Dušan Hažír (na snímke).
Titul šampióna červených vín si vybojovalo značka Yllera Reserva 1998, od výrobcu Gruppo Yllera zo Španielska. Druhú veľkú zlatú medailu a zároveň post vicešampióna získal ďalší španielsky výrobca Bodegas Navarro za víno Arzuaga Crianza 2000. "Pri šumivých vínach porota neudelila titul šampióna. Z dvanástich súťažiacich dostali len dvaja strieborné medaily," uviedol D. Hažír. Veľké zlaté medaily za vína z podkožky si odniesol výrobca Dezsö Pataky z Maďarska. Šampióna získal jeho 5-putňový Tokaj 1998 a vicešampióna 6-putňový Tokaj 1993. "Aj naši výrobcovia dokázali vybojovať zlaté medaily vo všetkých kategóriách a ničím nezaostali za svetovou špičkou. Tým, že sme tento rok prešli pod kuratelu OIV, čo je Medzinárodný inštitút pre vinič a víno v Paríži, máme na tri roky štatút pre medzinárodné konkurzy vín. Získali sme najvyšší kredit. Teda ocenenia sú akceptovateľné všade vo svete. Chceme si túto líniu udržať a oživiť ďalšie ročníky Muviny novými doplnkami, podobne ako tohtoročnou Kráľovnou vín," konštatoval riaditeľ D. Hažír.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš