jedine presťahovanie Hlavnej redakcie národnostno - etnického vysielania (HR NEV) SRo do Košíc a nerokuje sa o alternatívnych riešeniach. Vyhlásili, že netrvajú na sídle HR NEV SRo v jej terajšej budove, ale na tom, aby zostala v Prešove, kde sa nachádza väčšina organizácií národnostných menšín. Zároveň člen petičného výboru za zachovanie HR NEV SRo v Prešove Ján Tiľňák (na obr.) členom RSRo a ústrednému riaditeľovi SRo Jaroslavovi Rezníkovi predložil návrh na zriadenie Domu kultúr národnostných menšín žijúcich na východnom Slovensku v terajšej budove HR NEV SRo v Prešove. Predpokladom na to je jej majetkový prevod zo štátu na Prešovský samosprávny kraj alebo mesto Prešov.
J. Tilňáka sme sa opýtali, prečo prišli práve s návrhom na zriadenie Domu kultúr národnostných menšín.
"Národnostná pestrosť obyvateľstva severovýchodného Slovenska je jedným zo vzácnych zdrojov bohatej kultúry v Slovenskej republike. Je nesporné, že národnostná kultúra je vystavená nesmiernemu asimilačnému tlaku. Osobitne to platí o úpadku kedysi významnej komunity Rusínov a Ukrajincov na východe Slovenska. Jedným z atribútov politiky Európskej únie je zainteresovanosť na tom, aby kandidátske krajiny venovali zvýšenú pozornosť rozvoju kultúr národnostných menšín. V snahe zachovať národnostnú redakciu Slovenského rozhlasu v Prešove a zároveň pomôcť naplniť odporúčania Európskej únie týkajúce sa podpory národnostných menšín a regiónov predkladáme samosprávnym orgánom mesta Prešov a Prešovského kraja ako aj štátnym orgánom tento návrh na viacúčelové využite budovy tejto redakcie. Realizáciou tohto projektu by sa prešovský región stal vzorom multietnických vzťahov a spolunažívania všetkých národnostných menšín žijúcich v regióne v súlade s odporúčaniami Európskej únie."
Pri predkladaní návrhu sa J. Rezník so značným dešpektom vyjadril o tom, že SRo by v ňom asi figuroval ako hlavný sponzor. Ako si predstavujete financovanie navrhovanej inštitúcie?
"Slovenský rozhlas by na činnosť redakcie národnostno-etnického vysielania prispieval čiastkou rovnajúcou sa pomernej časti celkových nákladov SRo zodpovedajúcich podielu prešovskej redakcie na celkovom vysielacom čase SRo. Tak je to spravodlivé a demokratické. Na prevádzku by prispievali národnostné zväzy zo svojich zdrojov a tiež zdrojov poskytnutých štátom na základe zákona o financovaní národnostných menšín. Ten sa pripravuje už tri roky a posledná informácia hovorí, že už je politická vôľa na jeho predloženie do parlamentu v jeseni. Pri financovaní tejto inštitúcie rátame aj s príspevkami zo štrukturálnych fondov Európskej únie na základe projektov na podporu kultúry a zachovanie kultúrneho dedičstva národnostných menšín. Príjmy by mohli plynúť aj z prenájmu priestorov komerčným nájomcom."
V návrhu sa počíta, že budova HR NEV SRo v Prešove bude sídlom národnostnej redakcie SRo, národnostných organizácií a inštitúcií pôsobiacich v regióne a komerčných nájomcov. Plán ročných nákladov na prevádzku budovy ráta s čiastkou 1,47 milióna korún. Nie sú v ňom zahrnuté náklady na opravu budovy vo výške 1,2 až 1,5 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš