ktorá sa začiatkom júna tohto roku odkúpením balíka 29 411 akcií definitívne stala majoritným vlastníkom. Ide totiž o 60,6 percent akcií.
Vlani SAD, ktorá zabezpečuje dopravu pre Prešov, Bardejov, Giraltovce, Sabinov a Lipany, dosiahla obrat 512 miliónov korún, ale zisk spoločnosti bol len 131-tisíc korún. Stratu 32 miliónov korún spôsobila doprava vo verejnom záujme, teda zľavy na cestovnom pre študentov a dôchodcov. Finančný transfer na vykrytie strát, ktorý im tento rok prideľoval Prešovský samosprávny kraj, totiž mapoval len výšku vyčlenenú zo štátneho rozpočtu, nie reálne náklady. Faktom však je, že keby tieto financie nechýbali, vozový park už mohol byť obohatený o 8 nových autobusov. V súčasnosti v SAD-ke pracuje 649 zamestnancov, čo je podľa slov generálneho riaditeľa Miroslava Biroša (na snímke) o 7 viac, ako vlani. "Podstatne sme znížili stav technicko-hospodárskych pracovníkov, ušetrili sme na mzdách a prijali viac obslužného personálu, najmä mechanikov."
Keď sme sa zaujímali o investičné plány na tento rok, riaditeľ Biroš neskrýval, že ich budú musieť prehodnotiť. Zaskočil ich totiž neplánovaný termín zvýšenia spotrebnej dane za minerálne oleje. "Zmena pravidiel sa prešovskej SAD exaktne dotýka. Ide totiž o 2,70 na liter nafty, čo v našom ponímaní znamená zvýšenie nákladov o 1,3 milióna korún mesačne. Toto nie sme schopní z vlastných zdrojov zvládnuť." Rovnaký názor majú aj ostatní slovenskí prepravcovia a začali rokovať s FNM, od ktorého očakávajú iniciatívu v riešení. Zároveň Zväz autobusovej dopravy oslovil predsedov samosprávnych krajov, aby im pomohli riešiť súčasnú situáciu v rokovaniach s rezortnými ministerstvami. Podľa Biroša zatiaľ nedostali žiadnu odozvu.
Na otázku, čo to bude znamenať pre cestujúcu verejnosť, odpovedal celkom otvorene. "Ak v rokovaniach nedospejeme k nejakým výsledkom, je tu reálny predpoklad, že od 1. septembra dôjde k redukcii spojov. Snažíme sa tomu vyhnúť aj rokovaniami s obcami, s ktorými uzatvárame zmluvy o prispievaní na dopravu." Rozsah redukcie si však netrúfal odhadnúť, ale nevylúčil ani možnosť zvyšovania cestovného. Odhadom by mohlo ísť o 10 až 15 percent, ale bude sa to týkať zároveň zníženia zliav z terajších 30 percent.
Napriek týmto problémom však uvažujú o investovaní do rozšírenia vozového parku, teda do autobusov najmä na diaľkové linky, čiastočne na prímestské linky aj do generálnych opráv. Ročne ich plánujú zrealizovať 40, veď priemerný vek 240 vozidiel v ich parku je 12 rokov, hoci sa odporúča 8. Už vlani ho síce posilnili o 4 nové autobusy a tento rok o 10. Z tohto počtu sa až 80 percent využíva na diaľkovú dopravu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš