zmenami. Vlani v októbri sa totiž stali akciovou spoločnosťou so slovenským kapitálovým zázemím. Štát sa vzdal majoritného vlastníctva a 84-percentný podiel odstúpil investorom, teda Nováckym chemickým závodom, a. s. Nováky a 1. Garantovanej, a. s. Bratislava, pričom drobným akcionárom ostalo 4,95 percenta.
Na konci roka 2002 bolo základné imanie spoločnosti 293 miliónov, ale ako nás informoval generálny riaditeľ Solivarov Michal Farbaky, v máji tohto roku akcionári navýšili základné imanie na 993 miliónov korún, čo je suma s akou disponuje len málo fabrík na východe Slovenska.
Výroba soli v roku 2002 dosiahla 97 407 ton, čo je menej o 599 ton oproti plánu. Podľa riaditeľa dôvodom bol 8-dňový výrobný výpadok spôsobený poruchou elektrického motora pre turbokompresor. Odbyt však splnili na 98,66 percent. Išlo o 100 348 ton soli za 310,1 milióna korún. Plánované tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb v porovnaní s rokom 2001 poklesli o 10 miliónov. Ustálená vysoká kvalita výrobkov a servis reagujúci na požiadavky odberateľov sa prejavili v konkurencieschopnosti na zahraničných trhoch v Maďarsku, Česku, Slovinsku, Srbsku, Francúzsku aj Nemecku. Vlani vyviezli 50 percent z celkového predaja. Dosiahli prevádzkový hospodársky výsledok v objeme 11,5 milióna korún. V súčasnosti Solivary zamestnávajú 220 pracovníkov a Farbaky neskrýval, že plánovane.
Zaujímalo nás, aké podnikateľské zámery plánujú zrealizovať tento rok. "Rozhodne pôjde o dokončenie závodu v Zbudzi a realizáciu štyroch vrtov pre zabezpečenie surovinovej základne. Ďalej udržanie domáceho aj zahraničného trhu, rozšírenie výroby tabletovanej soli a terajšieho sortimentu o granulovanú soľ," uviedol predseda predstavenstva Matúš Murajda.
Medzi vízie však zaradil aj problém, ktorý budú musieť skôr či neskôr z ekologického hľadiska riešiť. Niekoľko kalových polí, do ktorých sa ukladal odpad zo soľanky 50 rokov, raz budú musieť vyčistiť. Zaoberali sa teda predpokladom, že po ich vyčistení by mohli vzniknúť soľné kúpele na liečenie psoriázy. Usilujú sa tiež získať pod svoju správu staré zariadenia Solivarov, ktoré teraz spravuje Ministerstvo kultúry SR prostredníctvom Technického múzea v Košiciach. Napodiv, oslovili ich aj zástupcovia kúpeľov v Piešťanoch a požiadali o soľanku do svojich bahenných kúpeľov, aby zvýšili liečivé účinky.
Farbaky medzi zatiaľ neriešiteľné problémy zaradil pirátstvo niektorých podnikateľov, ktorí balia soľ do svojich obalov bez súhlasu Solivarov. "Stretli sme sa dokonca s tým, že ju miešali s nekvalitnou bieloruskou soľou. Zatiaľ vieme o dvoch firmách a voči nim sme podnikli aj právne kroky, ale môže ich byť viac," dodal na vysvetlenie Murajda.
Keď sme sa zaujímali o stav zásob, v prešovskom ložisku, dozvedeli sme, že v dobývacom priestore sú zásoby NaCl na 7 rokov, čo je zhruba 875 kiloton. Stav geologických zásob je o niečo vyšší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš