úradov verejným obstarávaním služieb pri vypracovávaní projektov pozemkových úprav, v rámci programu SAPARD. Financie pre realizáciu pozemkových úprav zabezpečuje MP SR z prostriedkov účelovo viazaných pre program SAPARD. Projekty pozemkových úprav spolufinancuje Európske spoločenstvo.
V Prešovskom kraji komisia 16. a 19. júna vyhodnotila osem projektov pozemkových úprav pre katastrálne územia v obciach Hankovce, Myslina, Nemešany, Geraltov, Osadné, Potoky, Nižná Jedľová a Čakľov.
"Predbežný rozpočet Krajského úradu (KÚ) v Prešove na realizáciu projektov pozemkových úprav v týchto katastrálnych územiach je 31 miliónov korún. Pri jednom projekte bola súťaž zrušená. Pri štyroch projektoch prebehla súťaž úspešne, čo je približne 14 miliónov korún z celkového rozpočtu. Traja uchádzači sú vyzvaní na doplnenie ponúk," uviedol pre náš denník vedúci odboru pozemkového, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva prešovského KÚ Jozef Kulan. Podľa jeho slov je cieľom pozemkovej úpravy obnoviť trh s pôdou. "Vzhľadom na historické danosti trh s pôdou neexistuje. Údaje z katastra nehnuteľností nie sú vierohodné. Na pozemkoch, ktoré sú evidované ako poľnohospodárska pôda, alebo trávnatá plocha môže byť napríklad les. Toto všetko sa pozemkovými úpravami odstráni a dôjde k sceleniu pozemkov. Vyrieši sa prístup vlastníkov k vlastnému pozemku."
V praxi by to malo, ako vraví J. Kulan, vyzerať tak, že vlastníci viacerých menších pozemkov dostanú ucelenú plochu v rovnakej výmere. "Celý projekt je obmedzený tým, že je financovaný z predvstupového programu SAPARD. Limitom programu je, že práce musia byť ukončené do 30. júna 2006. Pozemkové úpravy sú zdĺhavým procesom. Od vytýčenia v teréne, až po realizáciu prístupových ciest. Do úvahy sa musia brať aj rozvojové zámery obce a jej ekologická stabilita. Pri optimálnom riešení pozemkových úprav to bude trvať 10 rokov."
Problém vidí vedúci Kulan aj v citovom vzťahu hlavne starších ľudí k svojej "dedovizni" a ovplyvňovanie ich názoru rodinnými príslušníkmi. Ďalšou bariérou pozemkových úprav je aj počet spoluvlastníkov jednej parcely. Napríklad v Osadnom je to až 44 spoluvlastníkov na jeden pozemok, v Geraltove 23 a v Nižnej Jedľovej 16. Mnohí z nich žijú mimo územia SR, alebo už zomreli.
"Neznámych vlastníkov zastupuje Slovenský pozemkový fond. Ale je v záujme každého vlastníka pozemku, aby na výzvu príslušného okresného úradu reagoval a podieľal sa na pozemkových úpravách. Poplatok za list vlastníctva bude paušálny, v závislosti od výmery a veľkosti pozemku," dodal J. Kulan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš