prostriedkov. Základom tohto fungujúceho systému je mliekáreň Milk - agro, s. r. o. Sabinov.
Situácia sa od minulého roka mení k horšiemu. „Cena mlieka sa ešte drží, len neviem dokedy," vyjadril sa riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ a dodal: „Aj tu sú už určité zmeny, hlavne čo sa týka kvalitatívnych ukazovateľov. Doteraz sa platilo za štandard napríklad za tukové jednotky alebo bielkoviny a čo bolo navyše, to sa preplácalo. Teraz už oznámili dodávateľom mlieka, že sa na kvalitu mlieka priplácať nebude. Zatiaľ nepristúpili k tomu, ako niektoré mliekárne hlavne na západnom Slovensku, aby sa dodávatelia mlieka spolupodieľali na dopravných nákladoch skoro do výšky 50 halierov na jeden liter mlieka. To je tiež riadny podraz. Uvidíme, ako budú reagovať naši mliekári, či to ekonomicky udržia. Keď budú chcieť byť konkurencieschopní, tak tiež budú musieť niečo robiť."
Sme svedkami snahy mliekárov na Slovensku stlačiť výkupnú cenu mlieka pod štátom minimálnu garantovanú cenu, ktorá je vyhláškou ministerstva financií stanovená vo výške 9,30 koruny za jeden kilogram mlieka. Táto vlna škrtenia cien sa začala na západnom Slovensku a spadá do času vstupu zahraničného kapitálu do našich mliekární. Obchádzanie minimálnej garantovanej ceny sa deje formou zrážok za kvalitu a ďalšie faktory. Naopak, vyššia kvalita mlieka sa nezohľadňuje a aj v takýchto prípadoch mliekári sú ochotní platiť dodávateľom len do výšky minimálnej garantovanej ceny. Niektorí poľnohospodárski prvovýrobcovia to považujú za snahu ich likvidovať. Veľa možnosti na obranu nemajú.ä
„Minister pôdohospodárstva už pohrozil mliekárom, že im zastaví intervenčné príplatky na vývoz mliečnych výrobkov," uviedol J. Hanudeľ. Podobný sankčný zásah štátneho orgánu sa minulého roku udial v Čechách, kde ministerstvo pôdohospodárstva zastavilo vyplácanie podobných príplatkov jednej mliekárni, ktorá nerešpektovala štátom garantovanú minimálnu cenu mlieka. Práve na ňu sú viazané intervenčné príplatky. Na Slovensku zatiaľ poľnohospodári čakajú, či ministerstvo pôdohospodárstva svoje sľuby naozaj dodrží. Priestor na to je, pretože práve v tomto čase sa organizuje verejná súťaž na vývoz mliečnych výrobkov v druhom polroku.
V tejto vlne zlacňovania výkupu mlieka je svetlou výnimkou spoločnosť Milk - agro. Riaditeľ jej sabinovského závodu Ľubomír Vybošťok sa pre náš denník vyjadril, že sa striktne držia uzatvorených hospodárskych zmlúv: „Nerobíme nič také, čo by sa dalo považovať za zneužitie momentálnej situácie na trhu." Lenže ako dlho môžu mliekári v Sabinove vydržať konkurenčné tlaky, pokiaľ štát nevyužije svoje zákonné ekonomické páky? „Zatiaľ nepociťujeme nejaký rapídny pokles odbytu našich vlastných výrobkov, aby sme museli pristúpiť k neštandardným opatreniam. Na regionálnom trhu sa vieme presadiť aj mimocenovými opatreniami. Robíme rôzne akcie, ktorými chceme udržať zákazníka, aby nám zostal verný. Keby bol nejaký mimoriadny pokles odbytu našich výrobkov a boli by sme ohrození v dôsledku dumpingovej ceny, ktorá ide zo západného Slovenska, tak túto situáciu budeme konzultovať s ministerstvom," zdôraznil Ľ. Vybošťok. Ďalší vývoj v trhu s mliekom teda bude v mnohom záležať na ministerstve pôdohospodárstva. Zostáva len čakať, ako sa zachová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš