Zlodeji prichádzajú do chát v Slovenskom raji cez otvorené okná, kým majitelia spia
Slovenský raj "Od roku 1989 moju chatu vykradli 18-krát. Raz zlodeji ukradli okrem iného aj kaleráby. Zistil som, že po ceste ich už aj hneď jedli.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vystopoval som ich podľa rozhádzaných šupiek po ceste. Stopa sa končila na smižianskej križovatke. Za pomoci Smižancov, ktorí zlodejov videli aj s kalerábmi, sa mi podarilo odhaliť dvoch zlodejov - rómske deti. Prišiel som do školy a nezdržal som sa, jednému z nich som poriadne vylepil," podelil sa s nami o svoje zážitky chatár Gejza Tkáč zo Spišskej Novej Vsi, ktorý trávi voľné dni na Čingove.
O chaty v Slovenskom raji sa síce odjakživa zaujímali zlodeji, krádeže z posledných dní, ktoré majú rovnaký scenár však nemajú obdobu. "Kým pred chatou dovolenkári oddychujú pri pikniku, cez otvorené okno vzadu zlodej vojde dnu a kradne, čo mu príde pod ruku. Okrem toho zlodeji vojdú do chát aj v noci, kedy majitelia spia pri otvorených oknách," popísal riaditeľ z Obvodného oddelenia PZ v Spišskej Novej Vsi kpt. Mgr. Milan Grečko, kam až siaha drzosť zlodejov. Z tohto dôvodu sa v sobotu policajný riaditeľ stretol na Čingove spolu so starostkou Tomášoviec Zuzanou Nebusovou a chatármi s jediným cieľom nájsť spôsob, ako sa ubrániť pred zlodejmi. Ako ďalej upresnil M. Grečko, policajti majú indície, kto má na svedomí všetky krádeže smižianski obyvatelia zo sociálne slabšej vrstvy z neďalekej osady - na ich usvedčenie však potrebujú aj pomoc samotných chatárov.
Podstatu problému v sobotu na Čingove vystihol jeden z majiteľov chát. "Všetko je to začarovaný kruh. Väčšinou kradnú deti, ktoré podľa zákona aj tak nik nepotrestá. Ak kradne dospelý, ide na rok do väzenia, vráti sa a kradne znova. Navrhujem - obec by sa mala obrátiť na samotný parlament. Myslím si, že to, čo prežívame my, nie je na Slovensku ojedinelý problém," vyjadril chatár z Čingova svoj názor.
Policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi na stretnutí chatárov priznal, že strážcovia zákona nestačia chrániť nepretržite majetok chatárov. Z jeho strany padlo niekoľko návrhov, na ich realizáciu však peňaženky chatárov nestačia. Inštalácia elektrotechnického bezpečnostného zariadenia vyjde jednorázovo na 50-tisíc korún. Ani súkromná bezpečnostná služba s terénnymi motocyklami nie je lacný špás. Policajti s chatármi sa preto dohodli na zmiešaných hliadkach. "Predsa vy, chatári lepšie poznáte terén Čingova a taktiež každé zákutie," poznamenal M. Grečko. Okrem toho chatári pomôžu policajtom aj tak, že im poskytnú pre výkon služby priestory vo svojich objektoch.