mestských výsad. Centrum mesta obsadili deti z miestnej základnej umeleckej školy. V rámci výtvarného plenéra zachytávali na svojich výkresoch historické objekty na vlašskom námestí.
"Keď nás oslovilo mesto a ja som túto myšlienku tlmočila deťom, poväčšine zaujali odmietavý postoj. Zrejme sa hanbili postaviť sa námestie a tvoriť pred zrakmi verejnosti. Neskôr predsa súhlasili. Deti zatiaľ nepoznajú strach z neúspechu, myslím si, že to zrejme rozhodlo," povedala nám bližšie k tejto akcii učiteľka z miestnej základnej umeleckej školy Mgr. Darina Dzurillová.
Takmer 30 detí poväčšine uhlíkom kreslili hlavne gotickú radnicu a miestny pôvodne románsky kostol sv. Jána Krstiteľa. "Deti môžu používať všetky techniky, okrem tempery, a to z praktických dôvodov. Iste by sme mali problémy s vodou," vysvetlila D. Dzurillová.
Ako nám ďalej povedal otec tejto myšlienky - poslanec mestského zastupiteľstva Jaroslav Neupauer hlavným cieľom plenéra je spojiť skúsenosti zrelých dospelých výtvarníkov s talentom detí. "Do Spišských Vlách sme totiž pozvali aj známych košických umelcov. Naše mesto je pre nich veľmi zaujímavé. Sú tú zákutia a uličky so zachovalou historickou architektúrou. Z prác, ktoré vzniknú tento víkend, plánujeme urobiť výstavu. Určite bude zaujímavé zistiť, aký je pohľad na naše mesto očami detí a naopak - očami dospelých," vysvetlil J. Neupauer.
Okrem tradičných trhov Vlašania mohli cez víkend v centre mesta obdivovať ukážky ľudových remesiel. Približne dvadsiati umelci z celého Slovenska predvádzali, čím sa živili naši predkovia. "V histórii mesta dominuje hlavne kamenárstvo. Preto sme sa snažili súčasníkom predviesť hlavne toto umenie," dodal J. Neupauer.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš