Poľana - Tatranská Javorina a posledné čísla hovoria, že v tomto roku ich bude ešte viac. Ide o priechod situovaný do oblasti Tatranského národného parku (TANAP), do oblastí s piatym, najprísnejším stupňom ochrany životného prostredia.
Tento trend sa nepáči obciam na jednej i druhej strane hranice. Kamióny im zamorujú prostredie, ohrozujú životy i majetok občanov a odlákavajú turistov, z ktorých obyvatelia žijú. V zime, blokujú cesty a dopravu v regióne, ktorého jediným príjmom sú práve turisti.
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Jozef Milan Modla hovorí, že trpezlivosť ľudí v regióne už pretiekla. "Sme gminou, v ktorej ľudia žijú z turistického ruchu. Žije tu dvanásťtisíc obyvateľov a ročne tu prichádza vyše 30-tisíc turistov. S kamiónmi máme problém už niekoľko rokov. Každý rok ich počet rastie. Naše cesty nie sú prispôsobené pre niekoľkotonové kamióny. Najmä v zime majú problémy, aby vôbec po ceste vyšli. Často sa stáva, že sa na ceste skrižujú a zablokujú ju. Ostatní sa potom nevedia dostať tam, kde chcú. Aj spaliny z výfukov ničia naše životné prostredie, z ktorého naši ľudia žijú," konštatuje šéf gminy.
Navlas rovnaké problémy majú i starostovia obcí na slovenskej strane hranice Tatranskej Javoriny a Ždiaru. Dušan Lacko z Tatranskej Javoriny hovorí, že niekoľko kamiónov už skončilo v obývačkách domov obyvateľov obce. Neznesiteľný hluk, množstvo prachu takisto strpčujú život obyvateľom obce. Starosta Ždiaru Ladislav Budzák nárast počtu kamiónov deklaruje konkrétnymi číslami. "Kým v roku 2001 prešlo hraničným priechodom 28-tisíc kamiónov, o rok neskôr ich bolo už takmer 37-tisíc. Tento problém registrujeme od roku 1997. Písali sme všade. Na okresný, krajský úrad, ministerstvo a colný úrad. Podľa mňa sa však nedodržiava zákon, pretože vláda vydala nariadenie, v ktorom sa hovorí, že cez lysú Poľanu - Tatranskú Javorinu kamióny jazdiť nesmú. Podľa mňa by mala byť v Spišskej Belej dopravná značka, ktorá by kamiónom zakazovala vstup až na hranice," myslí si starosta.
Podľa slov prednostu Okresného úradu v Poprade Milana Barana, medzinárodné zmluvy sú nadradené slovenským zákonom a nariadenia. "V tomto prípade je na ťahu Ústredná colná správa," uviedol.
J. M. Modla tvrdí, že zo strany kompetentných poľských orgánov existuje dokonca návrh, aby bola kamiónová preprava z Lysej Poľany presmerovaná na hraničný priechod Jurgów Podspády. "Tlaky sú naozaj veľké. My však chceme, aby cez tento priechod mohli vybavovať tovary nákladné automobily do 7,5 tony. Najlepšie by bolo, keby boli oba priechody iba turistické. Dúfame, že po vstupe oboch krajín do Európskej únie bude ochrana prírody vyššia ako doteraz a kamióny budú z tejto oblasti vyeliminované," myslí si wójt.
Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u hovorí o ďalšom nebezpečenstve, ktoré hrozí. V Tatranskej Kotline je rezervoár pitnej vody zásobujúci mesto Kežmarok. "Ak by došlo k nejakej nehode a voda sa znečistí, Kežmarok je bez vody," priblížil katastrofický scenár námestník ŠL TANAP.
Zástupcovia samosprávy svorne tvrdia, že do procesu by mali vstúpiť najmä ochranári. Na svojom území totiž "trpia" niekoľko anomálií. Cesta i parkovisko neďaleko hraničného priechodu sú totiž v piatom stupni ochrany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš