na Slovensku. Ten podľa slov jeho predsedu Ondreja Pössa združuje približne 4 700 karpatských Nemcov, čo je viac, ako 80 percent z tých, ktorí sa pri poslednom sčítaní ľudu prihlásili k nemeckej národnosti.
"Cieľom Sviatku kultúry a vzájomnosti je prezentácia kultúry, zvykov a tradícií nemeckej menšiny žijúcej na Slovensku a v Európe. Konfrontáciou s tradíciami iných kultúr sa snažíme prispieť k uchovaniu a rozvoju tradícií, k výmene skúseností, k vzájomnému porozumeniu a poznaniu, k prekonávaniu predsudkov a k podpore myšlienky vzájomnosti, úcty k odlišnej kultúre a zvykom," uviedla pre náš denník kultúrna referentka kultúrna tajomníčka KSN Lenka Kollárová.
Dvojdňové podujatie, nad ktorým prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster odštartovalo v piatok seminárom venovaným profesorovi Alfrédovi Groszovi a výstavou pod názvom 130 rokov Karpatskonemeckého spolku na Slovensku v kežmarskom mestskom múzeu.
Práve Alfréd Grosz patril k tým, ktorí sa významnou mierou pričinili o rozvoj turistického ruchu vo Vysokých Tatrách. Okrem toho, že bol básnikom, absolvoval niekoľko prvovýstupov na tatranské štíty. KNS sa zasa aktívne podieľal na výstavbe a údržbe turistických chodníkov a chát v našich veľhorách.
Grosz podujatia sa odohrávalo v kežmarskom amfiteátri. Zišli sa tu folklórne súbory z niekoľkých krajín Európy, Českej republiky, Nemecka a Rumunska. Galaprogram pozorne sledovala i veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Uta Mayer - Schalburg. Priniesla darček, akordeón Hohner, ktorý darovala folklórnej skupine Zlatava z obce Malinová. Ako povedala, práve tento nástroj symbolizuje tradičnú nemeckú kultúru. Malinovčania zasa veľvyslankyni venovali veľké medovníkové srdce, ktoré jej podľa ich vlastných slov venovali "zo srdca". Škoda, že zaujímavej akcii neprialo počasie a stretla sa oproti minulosti s menším záujmom verejnosti.
Podľa O. Pössa sa KNS chce v budúcnosti zamerať na tri hlavné oblasti. Prilákanie mládeže a udržanie si mládeže vo svojich radoch, zachovanie vzdelávania v rodnom jazyku a pokus aspoň o morálne odškodnenie pre tých, ktorí boli po druhej svetovej vojne nespravodlivo odsunutí z územia Slovenska a rôznymi formami perzekuovaní a postavení mimo spoločnosť. "Mnohí naši členovia sa cítia byť mimo spoločnosti dodnes. Preto chcú byť, keď už nie finančne, tak aspoň morálne odškodnení," podotkol predseda KNS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš