u nás pôsobí značne rozporuplne. Hlásia sa k nemu tak Rusínska obroda Slovenska (RO), ktorá je za samostatnosť rusínskeho národa, ako aj Zväz Rusínov - Ukrajincov Slovenska (ZRUS). Ten však preferuje spoločné korene Rusínov a Ukrajincov. Ukázalo sa to aj pri kladení vencov k pamätníku A. Duchnoviča v Prešove pri príležitosti jeho 200. výročia narodenia. Každá organizácia položila vence síce v jeden deň, ale v rôznom čase. Pokračovalo to zorganizovaním medzinárodných vedeckých konferencií o A. Duchnovičovi. RO ju usporiadala začiatkom júna a ZRUS v spolupráci s Prešovskou univerzitou a ďalšími ju pripravil na včera i na dnes. Koná sa pod záštitou dvoch prezidentov - nášho Rudolfa Schustera a prezidenta Ukrajiny Leonida Kučmu.
Vyše 80 účastníkov zo Slovenska, Ukrajiny, USA, Ruskej federácie, Maďarska, Srbska a Čiernej Hory na nej rozoberá literárnu tvorbu, pedagogickú a jazykovú prácu A. Duchnoviča, ako aj jeho činnosť v oblasti kultúry. Na terajšej konferencii sa zvlášť zdôrazňovalo, že A. Duchnovič sa formoval pod vplyvom haličských spisovateľov a národných buditeľov. Obzvlášť významné sú jeho dlhoročné písomné kontakty s profesorom Ľvovskej univerzity Jakovom Holovackým. Ako fakt vzťahov A. Duchnoviča s národno-kultúrnym životom Haliče sa uvádza aj skutočnosť, že väčšina jeho prác po prvýkrát vyšla práve tam.
"Väčšinu svojich prác odkázal haličskému národu a nachádzajú sa vo Fonde Duchnoviča vo vedeckej knižnici vo Ľvove. Preto nech neurážajú pamäť Duchnoviča tzv. politikáni od Rusínov, ktorí zapierajú akýkoľvek vplyv a kontakty medzi Rusínmi Zakarpatska a Rusínmi Haliče. Duchnovič by nad tým zaplakal," uviedol pre náš denník účastník konferencie Volodymyr Zadorožný (na obr.) z Užhorodu. Hoci od narodenia A. Duchnoviča uplynulo už 200 rokov, jeho význam neochabuje ani pre dnešok. V. Zadorožný dodal: "Celá plejáda vedcov napríklad v Užhorode a Kyjeve pracuje na výskume historického odkazu a vôbec tvorby Duchnoviča, ktorý je považovaný za klasického spisovateľa ukrajinskej literatúry a stavajú ho do jedného radu s Kotľarevským, Frankom a Ševčenkom."
Konferencia včera pokračovala slávnostným koncertom v historickej budove DJZ a recepciou, na ktorej sa uskutočnil krst rukopisu zbierky poézie Juraja Baču z Prešova. Ten uspel v súťaží medzinárodnej literárnej prémie Bohdana Lepkého, ktorú založil ľvovský spisovateľ Igor Drač žijúci v Nemecku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš