Prešovskom kraji štrajk podporilo vyše 90 percent základných a materských škôl. Podľa informácie krajskej predsedníčky v Prešove Anny Kizivatovej, väčšina okresov prezentovala podporu na 80 až 100 percent. Výnimku tvoril len okres Humenné, odkiaľ hlásili 67,4 percenta a Vranov nad Topľou s 58,7 percenta."Ide tu najmä o materské školy. Ako nás informovali základné organizácie, starostovia vydali príkaz, aby predškolské zariadenia ostali v prevádzke," uviedla Kizivatová.
Na našu otázku, aká situácia bola konkrétne v okrese Prešov nám povedala, že zo 67 vidieckych materských škôl, 30 na príkaz starostov ostalo otvorených. Otázkou je, či starostovia z pozície zriaďovateľa, konali skutočne v záujme rodičov a detí, alebo ich rozhodnutie bolo politické. Na verejnosti sa totiž mnohí z nich nechali počuť, že sa obávajú, či dokážu z vyčlenených prostriedkov prevádzkovať školy aj v budúcom školskom roku, nehovoriac o zlom technickom stave objektov. V okrese Prešov ide napríklad o Veľký Šariš, Fintice, Janovík, Ladu, Terňu, Lemešany, Medzany, Bzenov a ďalšie. Podobná situácia bola aj v málotriednych školách na vidieku, kde z 36 ZŠ 16 štrajkovalo a 20 vôbec nereagovalo na výzvu.
Mestské školy a predškolské zariadenia, ako aj plneorganizované ZŠ v okrese sa však pripojili v plnom rozsahu, vrátane 3 Základných umeleckých škôl a Centra voľného času. " Z materských škôl v Prešove je v prevádzke len jedna a to na Smetanovej ulici. Tam zrejme zlyhal ľudský faktor, teda základná organizácia. Na Bratislavskej ulici je otvorená jedna trieda, kde prišlo 7 detí."
Podľa slov predsedu Rady OZ PŠaV pre stredné školstvo a stredné odborné učilištia v Prešovskom a Košickom kraji Pavla Ondeka do štrajku sa zapojila drvivá väčšina škôl, a to aj tie, ktorých zamestnanci sú organizovaní v iných odborových zväzoch, vrátane OZ KOVO. Keď sme sa na jednej z prešovských SOU informovali na reálny stav, s prekvapením sme zistili, že štrajk pripadol práve v deň konania záverečných skúšok. Učitelia Združenej strednej školy služieb v Prešove sa síce prihlásili ku štrajku, ale keďže im bolo ľúto študentov, rozhodli sa záverečné skúšky realizovať bez nároku na mzdu.
Aj Prešovská univerzita (PU) sa za plnej podpory vedenia prihlásila k štrajku, ale vstupné brány neostali zatvorené. "Keďže podpora nebola väčšinová, zvolili sme tichú formu štrajku s polovičnou prevádzkou. Prejavili sme solidaritu k externým študentom, ktorí k nám cestujú z celého Slovenska a mali vopred stanovené termíny na skúšky, zápočty, alebo sociálno-psychologický výskum. Inak je tu minimálny počet denných študentov, vyučujúci v prípade skúšobných termínov robia len písomnú časť s tým, že ju nevyhodnocujú, ale vysvetľujú študentom dôvody štrajku. V jedálni sa pripravujú len dve z desiatich jedál," povedala nám predsedníčka univerzitných odborov Jana Sošková. Medzi požiadavkami, za ktoré bojujú, nie je len zrušenie tabuliek v zákone o verejnej službe a zachovanie štatútu 13.a 14.platu, ale aj požiadavka primeraného rozpočtu na rok 2004. Sú za to, aby do rozpočtu dostali 1 percento z hrubého domáceho produktu, tak ako to vláda pôvodne sľúbila, a nie 0,71 percenta. "Podľa tohto návrhu by sme dostali ešte menej peňazí, ako v roku 2003, hoci ceny za energie stále stúpajú. Neobstojí ani argument o príjmoch za študijné poplatky. Na jednej strane ešte nie sú schválené zákonom a na druhej strane, podľa návrhu, má ísť 70 percent poplatkov na štipendiá pre študentov."
Štrajk zorganizoval OZ PŠaV na protest proti ignorovaniu požiadaviek, ktoré predložili vláde po protestných zhromaždeniach v každom okresnom meste v spoločnej deklarácii. Aj tentoraz odborári tvrdia, že ak sa s vládou nedohodnú, v septembri vyhlásia časovo neobmedzený štrajk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš