Chovatelia oviec na východnom Slovensku sa musia naučiť využívať fondy EÚ
Prešov/Sabinov - Zlatou valaštičkou z 1. ročníka súťaže o najkvalitnejší ovčí výrobok vyprodukovaného v rámci ovčiarstva na východnom Slovensku sa
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
môžu odteraz pýšiť v Agrodružstve Lipany za ovčí hrudkový syr, v Sevio, s. r.o., Bertotovce za kyslú žinčicu, v Hornotoryskej syrárni Krivany za bryndzu a v Agrofarme Červený Kameň za špecialitu v ovčích výrobkoch. Táto súťaž bola sprievodnou akciou seminára Chov oviec ako rovnocenné a perspektívne odvetvie poľnohospodárskej výroby v súčasnosti a po vstupe do Európskej únie (EÚ) v Sabinove, ktorého sa zúčastnili chovatelia oviec z východného Slovenska.
"Ukázalo sa, že máme bohatú skladbu a kvalitné výrobky," vyjadril sa pre náš denník riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ a dodal: "Dôležité bude, aby sme sa nimi dokázali prezentovať na trhu a aby sme dokázali udržať našu ovčiarsku špecialitu, ktorá bude preferovaná v podmienkach Európskej únie." Účastníci seminára sa zhodli, že súčasná situácia v ovčiarstve na východnom Slovensku nie je taká, akú by si želali. Vplývajú na ňu problémy celého poľnohospodárstva, ktoré v poslednom čase je zmietané nestabilitou trhu a výkupných cien. "Už sú prvé signály, že sú problémy s odbytom. Viazne obratovosť produkcie," informoval J. Hanudeľ.
Ovčiarstvo má výhodu v možnostiach využitia predvstupovej pomoci EÚ v rámci programu Sapard, prostredníctvom ktorého sa dá vybudovať strojové dojenie oviec a technológie spracovania ovčieho mlieka. Podobná pomoc sa bude dať využiť aj po vstupe do EÚ zo štrukturálnych fondov v rámci programov rozvoja vidieka. Treba len jedno, ako tvrdí aj J. Hanudeľ: "Musíme si zvykať na systém administrovania, ktorý v prípade programu Sapard je značne byrokratický a niektorých chovateľov oviec aj toto odrádza od využitia týchto možnosti."
Treba však dodať, že mnohí poľnohospodári o programe Sapard tvrdia, že je len pre bohatých, pretože najprv musia zainvestovať vlastné peniaze a až potom ich EÚ refunduje. Na finančné zdroje však naše poľnohospodárske podniky nie sú bohaté.