uvítali nielen preto, že si mohli stanoviť počet prvých ročníkov a žiakov v triedach, ale tentoraz si mohli zvoliť vlastné kritériá a teda vybrať žiakov podľa úrovne vedomostí. Zmeny uvítali aj adepti na stredoškolské štúdium, keďže si mohli podať dve prihlášky na dve školy a zúčastniť sa na dvoch kolách skúšok.
Ako všetko nové, čo sa uvádza do praxe, aj v tomto systéme sa našli negatíva. Na jednej strane to pre školy znamenalo vysoké finančné náklady, veď objednávka prijímacích testov na jednu školu a jedno kolo skúšok, podľa slov poverenej vedúcej odboru školstva na Krajskom úrade (KÚ) v Prešove, Kvetoslavy Komanickej, stála zhruba 30-tisíc korún. Na druhej strane bolo v Prešovskom kraji zaznamenaných 621 dvojzápisov. "Nie všetci rodičia po prijatí dieťaťa na jednu školu stiahli prihlášku aj z druhej a tým blokovali miesta skutočným záujemcom. Stalo sa, že po prvom kole bola trieda na konkrétnej škole naplnená. Po druhom kole zistili pokles prijatých žiakov až hrozilo, že trieda nebude mať opodstatnenie. Niektorí uchádzači si podali prihlášky aj na tri školy, ale na skúšky neprišli," uviedla.
Ďalšie nedorozumenia vznikli tak, že zhruba osem škôl v kraji urobilo úpravy v maximálnej kapacite prvých ročníkov, ale záujemcom to neoznámili. Odbor školstva na Úrade Prešovského samosprávneho kraja zmeny v počte žiakov tiež nekonzultoval s KÚ. Hovorili o tom až v procese odvolacích konaní. "Bude to dlhodobý proces. Doteraz sme prijali 750 odvolaní z 52 škôl v kraji. Mali zväčša konštatačný charakter, v ktorom sme potvrdili, že nedošlo k porušeniu pravidiel. Zaujímavé je, že na učilištiach sme mali najmenej odvolaní, ale evidovali sme päť v prípade špeciálnych internátnych škôl. Po analýze skúseností navrhneme, aby zákon ošetril pravidlá tak, aby už nedochádzalo k nedorozumeniam."
Na otázku, koľko žiakov sa uchádzalo o stredoškolské štúdium a či sú v prípade pokračujúcich odvolaní ešte voľné kapacity, nám Komanická odpovedala, že ide o 10 500 študentov, čo je porovnateľný počet s uplynulým rokom. Problém s umiestnením nebude a aj tým, ktorí špekulovali, podali si prihlášku na viaceré školy a neboli nikde prijatí, ponúknu adekvátne miesto podľa študijných výsledkov a daností. "Odporučíme rodičom umiestnenie v školách, ktoré majú voľné kapacity. Učilištia ich majú dostatok, ale plne obsadené sú
gymnáziá a obchodné akadémie."
V tej súvislosti prednosta KÚ Jozef Polačko pripomenul dôsledok voľnosti nových pravidiel. Upozornil, že v súčasnosti ani jeden riaditeľ nevie zodpovedne povedať, koľko žiakov nastúpi v septembri do školy, ktorú riadi. V tejto chvíli teda nevie naplánovať učebné úväzky pre učiteľov, prípadne navrhnúť personálne zmeny. Budú to môcť urobiť až v polovici septembra. Na potvrdenie svojich slov uviedol, že len na štyroch prešovských gymnáziách zaznamenali 60 dvojzápisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš